Haberler

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay ve beraberindeki komisyon üyelerini kabul etti

Abone Ol

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi temaslarda bulunmak için Bakü'ye gelen TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay ve beraberindeki komisyon üyesi milletvekillerini kabul etti. Oktay, Aliyev'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti ve Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin son derece memnuniyet verici olduğunu vurguladı. Görüşmede, Orta Koridor, enerji ve ticaret alanındaki işbirlikleri konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi temaslarda bulunmak için Bakü'ye gelen TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay ve beraberindeki komisyon üyesi milletvekillerini kabul etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Oktay, Aliyev'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti. Aliyev de teşekkür ederek Oktay'dan selamını Erdoğan'a iletmesini rica etti.

Oktay, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin son derece memnuniyet verici olduğunu vurgulayarak, ilişkilerin "tek millet, iki devlet" ilkesi temelinde geliştiğini kaydetti.

Şuşa Beyannamesi ile resmi olarak müttefiklik düzeyine çıkarılan Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin bu belgenin amaç ve hedefleri doğrultusunda daha da geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Azerbaycan halkı ve devletinin destek ve dayanışması için teşekkürlerini iletti.

Oktay, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin genişlemesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, her iki ülkenin Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) kapsamında işbirliğinin genişletilmesi yönündeki çabalarından takdirle bahsetti.

Ermenistan'da Türk ve Azerbaycanlı diplomat ve devlet yetkililerini katleden Nemesis terör örgütüne anıt yapıldığını hatırlatan Oktay, Türkiye'nin bu durumdan ciddi şekilde rahatsız olduğunu ifade etti.

Aliyev de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçildikten sonra Azerbaycan'a yaptığı ziyaretin önemine değindi.

TDT kapsamındaki işbirliklerinin parlamentolar düzeyinde de geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Aliyev, TDT üyesi ülkelerin parlamentolarının dış ilişkiler komisyonlarının işbirliklerinin daha da genişletilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Aliyev de Ermenistan'da Nemesis'e anıt yapılmasının kabul edilemez bir durum olduğunu kaydetti.

Görüşmede, Orta Koridor, enerji ve ticaret alanındaki işbirlikleri konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

"Azerbaycan'ın güvenliği bizim güvenliğimizdir"

Oktay, Aliyev'le görüşmesinin ardından AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Azerbaycan arasında en üst düzeyde olan ilişkileri parlamento boyutunda daha da ileri götürebilmek için Azerbaycan'ı ziyaret ettiklerini bildiren Oktay, Cumhurbaşkanı Aliyev'le son derece kapsamlı ve stratejik görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Şuşa Beyannamesi çerçevesinde müttefiklik ilişkisinin altını tüm alanlarda doldurmaya çalıştıklarını söyleyen Oktay, Aliyev'le Ermenistan ile Azerbaycan ilişkilerini, barış için yürütülen süreci, Karabağ'daki gelişmeleri de değerlendirdiklerini ifade etti.

Oktay, Türkmenistan ve Kazakistan petrol ve doğal gazının Hazar üzerinden Türkiye ve Avrupa'ya ulaştırılması hususunu da konuştuklarını belirterek, TANAP ve TAP'ın kapasitesinin genişletilmesiyle alakalı konuları değerlendirdiklerini anlattı.

Türkiye'den Nahçıvan'a doğal gaz iletimiyle ilgili projeyi, Nahçıvan'da üretilecek elektriğin Türkiye'ye iletimini de ele aldıklarını dile getiren Oktay, "Ekonomik ilişkilerde 6,5 milyar doları yakalamış durumdayız. Bunun çok daha üst seviyeye getirilmesiyle alakalı Başbakan'la da detaylı görüşmelerimiz olacak." diye konuştu.

Oktay, Türkiye'nin Azerbaycan'da açacağı yeni başkonsolosluk konusunu da değerlendirdiklerinin altını çizerek, "Azerbaycan halkıyla kardeşiz. Bunu depremde de gördük, Karabağ'da da gördük, tarihte de gördük, gelecekte de göreceğiz. Azerbaycan'ın derdi bizim derdimiz, sevinci bizim sevincimizdir. Azerbaycan'ın güvenliği bizim güvenliğimizdir. Bölgenin barış ve gelişmesine katkı vermekle alakalı biz de Dışişleri Komisyonu olarak üzerimize düşeni sonuna kadar yapmak istiyoruz. Parlamenter diplomasiyi de bu anlamda daha da ileri götürmek istiyoruz." dedi.

Oktay'a Azerbaycan temaslarında AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşat Zorlu da eşlik ediyor.

Kaynak: AA / Politika

TBMM Dışişleri Komisyonu İlham Aliyev Azerbaycan Fuat Oktay Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Ruffles hangi ülkenin markası, kimin malı? Nelsson pozisyonu penaltı mı, el var mı? Hakem yorumları ne? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 8-9 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Heimlich manevrası nedir, nasıl yapılır? Heimlich manevrası nasıl uygulanır? 10 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 10 Aralık Pazar burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Muharrem İnce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday mı olacak? Gül hastalığı nedir? Gül hastalığı belirtileri nelerdir? Gül hastalığı tedavisi nasıl? Galatasaray - Adana Demirspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray - Adana Demirspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Zaha sakat mı? Zaha Adana Demirspor maçında yok mu? Afra Saraçoğlu diziden ayrılıyor mu, Yalı Çapkını Afra Saraçoğlu ayrılacak mı? Yarın okullar tatil mi? 9 Aralık Cumartesi MEB okullar tatil mi? Galatasaray - Adana Demirspor maçı 11'leri belli oldu mu, açıklandı mı? 11'de kimler var? Bein Sports CANLI izle! (GALATASARAY-ADANA DEMİRSPOR) Bein Sports kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! 8 Aralık GÜNÜN MAÇLARI Galatasaray - Adana Demirspor maçı CANLI izle! Galatasaray - Adana Demirspor maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Antalya su kesintisi listesi! Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title