Peri, Vinç Kazaları Konusunda Uyardı
Haberler » Yerel » Haber

Peri, Vinç Kazaları Konusunda Uyardı

Makine Mühendisleri Odası (Mmo) Gaziantep Şube Başkanı Ali Peri, Geçtiğimiz Günlerde Yaşanan Vinç Kazasını Hatırlatarak Bir Daha Bu Tür Kazaların Yaşanmaması İçin Tüm İşletmelere Vinçlerini Kontrol Ettirmeleri Doğrultusunda Çağrıda Bulundu.

Peri, Vinç Kazaları Konusunda Uyardı

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Gaziantep Şube Başkanı Ali Peri, geçtiğimiz günlerde yaşanan vinç kazasını hatırlatarak bir daha bu tür kazaların yaşanmaması için tüm işletmelere vinçlerini kontrol ettirmeleri doğrultusunda çağrıda bulundu.

İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü'nün ilgili maddeleri gereğince her kaldırma, iletme aracının 3 ayda bir periyodik olarak kontrol edilmesi gerektiğini belirten Peri, "Bu kaldırma ve iletme araçlarının, makinelerinin çelik halatları, zincirleri, kancaları, sapanları, tamburları, iskelesi, kasnakları, frenleri, otomatik swicleri ve diğer tüm emniyet ekipmanlarının ayrı ayrı kontrol edilerek, eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir" dedi.

Ayrıca bu tür makineleri kullanan kişilerin, vinç kullanımı konusunda eğitim almış olması gerektiğine işaret eden Peri, "Bu araçları kullanan kişilerin mutlaka Vinç Kullanma Sertifikasına da (Operatörlük Belgesine) sahip olması lazım" diye konuştu.

Gaziantep'te yaşanılan son vinç kazasını hatırlatan Peri, benzeri kazaların önlenmesinin vinçlerin periyodik olarak kontrol edilmesi ve bu kontroller sonucunda vinçlerde bulunan eksik ve hataların giderilmesi ile mümkün olacağını söyledi.

"Ne yazık ki yetersiz denetimler nedeni ile kaldırma ve iletme makinelerinde ki bu kontroller zamanında yaptırılmamakta, hatta hiç yaptırılmamaktadır" diyen Peri, tüm işletmeleri, can ve mal güvenliği için, vinçlerini kontrol ettirmeye, kontroller sonucunda aldıkları rapor doğrultusunda vinçlerde bulunan eksiklik ve hataların giderilmesi hususunda duyarlı olmaya çağırdı.

(SMR-OÇ-Y) 16.05.2008 11:34 TSİ