Ovacık Altın Madeni, Kapılarını Medya Mensuplarına Açtı

Ovacık Altın Madeni, Kapılarını Medya Mensuplarına Açtı

İzmir'in Bergama İlçesinde Faaliyet Gösteren Ovacık Altın Madeni, Kapılarını Medya Mensuplarına Açtı. Türkiye'nin İlk Yerli Altın Madeni Olan Koza Altın, Madenin Tüm Çalışma Alanlarını Medyaya Gezdirerek Eksiksiz Bilgi Verdi.

Ovacık Altın Madeni, Kapılarını Medya Mensuplarına Açtı

İzmir'in Bergama ilçesinde faaliyet gösteren Ovacık Altın Madeni, kapılarını medya mensuplarına açtı. Türkiye'nin ilk yerli altın madeni olan Koza Altın, madenin tüm çalışma alanlarını medyaya gezdirerek eksiksiz bilgi verdi.

Ovacık Altın Madeni'ne inceleme gezisi düzenleyen Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Ünal, Türkiye'nin kurtuluşunun madencilikte olduğunu söyledi. Uluslararası ve ulusal birçok basın mensubu, gezi sayesinde madeni yakından görme imkânı buldu.

Madencilik hakkında konuşan Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Ünal, Türkiye'nin kurtuluşunun madencilikte olduğunu, Türk kamuoyunda madenciliğin tanıtılamadığını, daha çok önyargı oluştuğunu söyledi. Ünal, "Madencilik hava ile su gibidir. Madencilik olmazsa medeniyetler de olmazdı. Gözlükte, elbisede, bilgisayarda, fotoğraf makinasında, televizyonda maden var. Osmanlı döneminde bu kaynaklar kullanılamamıştır. Günümüzde de aynı şekilde bu madenleri kullanamamaktayız. Türkiye'de 72 tane bilinen mineral kaynak var. 3 trilyon doların üzerinde bir değere sahip. Ne kadar yatırım olursa o kadar üretim yapabiliriz. Madenden 2007 yılında 35 milyar dolar KDV geliri elde edildi" dedi.

Ünal, Türkiye'nin cari açığının tamamen petrol alımı ve doğalgazdan kaynaklandığını, 2010 yılında 110 milyar dolar cari açığı karşılayacak kaynağın olmadığını, bu sebeple madenlerin kullanılması gerektiğini vurguladı.

Ünal, "Türkiye'deki kaynaklar üzerinde gerekli yatırımlar yapılıp üretime geçersek 3 trilyon doların üzerinde gelir elde ederiz. Bunun için de yaklaşık 500 milyar dolar yatırım gerekli" diye konuştu.

Türkiye'de toplam hammadde üretiminin 2007 yılında 430 milyon ton düzeyinde gerçekleştiğini ve 9.7 milyar dolarlık değere imza atıldığını söyleyen Güven Ünal, şöyle devam etti: "Bunları entegre üretime çevirirsek demir çelik, alüminyum, seramik, şişe cam, çimento, bakır, bor, krom, yerli üretimden üretilen enerji gibi işte o zaman yıllık 150 milyar dolar düzeyinde gelir elde edilebilecektir."

Koza altın AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt de madenin dünyanın en çevreci altın madeni olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'de ilk 500 şirket sıralamasında 237. sıraya yükseldik. 2.5 yıl içinde 60 trilyon vergi ödedik. Altın üretiminden elde ettiğimiz tüm kâr ülke içerisinde kalıyor" diye konuştu.

Bu arada, madeni ziyarete gelen Alman ARD televizyonu muhabirinin davranışı dikkat çekti. Ulusal medya temsilcilerinin "Siz haber yapmayacak mısınız ?" demesi üzerine Alman gazeteci, "Ben inceleme yapıyorum, haberi patron yapar" cevabı şaşkınlıkla karşılandı.