Kuzey Kore'nin "Kapatma" Kararı ABD'yi Memnun Etti

Kuzey Kore'nin "Kapatma" Kararı ABD'yi Memnun Etti

03.10.2007 15:45 | Son Güncelleme: 03.10.2007 15:45
Kuzey Kore'nin

Kuzey Kore'nin, Nükleer Tesislerinin Yıl Sonuna Kadar Kapatılmasını Öngören Anlaşmayı Kabul Etmesi, ABD Tarafından Memnuniyetle Karşılandı.

Kuzey Kore'nin, nükleer tesislerinin yıl sonuna kadar kapatılmasını öngören anlaşmayı kabul etmesi, ABD tarafından memnuniyetle karşılandı.

Beyaz Saray'a bağlı Ulusal Güvenlik Konseyinin sözcüsü Gordon Johndroe, anlaşmanın kabul edilmesini, Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması yolunda çok önemli bir adım olarak nitelediklerini söyledi.

ABD Başkanı George Bush'un, anlaşmanın kabul edilmesinden büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Johndroe, anlaşmayla Kuzey Kore'nin plütonyum üretiminin son bulacağını kaydetti.

Kuzey Kore, Güney Kore, ABD, Rusya, Japonya ve Çin'in katıldığı 6'lı görüşmelerde üzerinde uzlaşılan ve imzalanmak üzere ilgili hükümetlere sunulan anlaşma gereğince Kuzey Kore, Yongbyon reaktörünü yıl sonuna kadar kapatacak ve nükleer programlarının tam listesini sunacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title