Haberler

Amerika Yazarlar Birliği (WGA) Grevi Resmen Sonlandı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Amerika Yazarlar Birliği (WGA) grevi, endüstriyel eylemin başlamasından neredeyse altı ay sonra resmen sona erdi. Yazarlar bugünden itibaren işlerinin başına dönmeye başlayacaklar. Ancak grevin bitmesi, Hollywood'daki film çekimlerinin hemen hızlanacağı anlamına gelmiyor.

Amerika Yazarlar Birliği (WGA) grevi, endüstriyel eylemin başlamasından neredeyse altı ay sonra resmen sona erdi. Yazarlar bugünden itibaren işlerinin başına dönmeye başlayacaklar.

Ancak grevin bitmesi, Hollywood'daki film çekimlerinin hemen hızlanacağı anlamına gelmiyor

WGA ilk olarak Pazar günü Sinema ve Televizyon Yapımcıları İttifakı (AMPTP) ile yeni bir geçici anlaşma yapıldığını duyurmuş ve Müzakere Komitesi, WGAW Yönetim Kurulu ve WGAE Konseyi'nin bunu oylamaya sunacağını belirtmişti. Sonuçlar belli oldu ve her üç organ da oybirliğiyle istisnai anlaşmayı Salı günü WGA üyelerine tavsiye etme kararı aldı.

148 gün sonra, yazarlar bu şartlar üzerinde anlaşmaya vardılar:

– Asgari oda büyüklüğü,

– Ücret artışları,

– Yapay zeka kullanımının yasaklanması,

– Yayın rakamlarının, kalan ücretlerle birlikte açıklanması,

– Senaristler için garantili 2. adım,

– Kadrolu yazarlar için senaryo ücretleri,

– Yazı ekiplerine emeklilik için tam ödeme.

Hollywood greve girdi: Disney'den ilk açıklama!

Bu kuşkusuz yazarlar için mükemmel bir haber, ancak konu henüz tamamen kapanmış değil. Yeni anlaşma şimdi WGA üyelerine onay için gönderilecek ve onay oylamasının 2-9 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanıyor.

Müzakere Komitesi'nin anlaşmanın şartlarından duyduğu memnuniyeti göz önüne alırsak, zor kazanılan anlaşmayı reddetmeleri pek olası değil. Yine de film çekimlerinin eski hızına kavuşması birkaç ay alacak gibi duruyor.

Müzakere Komitesi üyesi Adam Conover, X hesabında "Bunlar, şirketlerin yüzümüze karşı bize ASLA vermeyeceklerini söyledikleri temel haklar. Ama dayanışmamız sayesinde, biz olmadan bir dolar bile kazanamayacakları için, önce eğildiler, sonra kırıldılar ve bize hak ettiğimizi verdiler. BİZ KAZANDIK" şeklinde açıklama yaptı

WGA ayrıca Salı günü 94 sayfalık anlaşmanın tamamını yayınladı ve üyeler hemen bu anlaşmayı incelemeye ve kutlamaya başladılar. WGA'ya göre yeni anlaşmanın tahmini değeri yıllık 233 milyon dolar. Bu rakam WGA'nın talep ettiği yıllık 429 milyon dolar değil. Ancak AMPTP'nin anlaşmaya varmak için uğraştığı yıllık 86 milyon doların neredeyse üç katı.

Kaynak: Shiftdelete / Kültür Sanat

Amerika Birleşik Devletleri Hollywood Sinema Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title