Kısa Nettir...

1.Kısa Film Kolektifi 16-17 Ocak tarihlerinde Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi'nde sinemaseverlere sinema dolu bir hafta sonu yaşattı!

Kısa Nettir...
27.01.2016 15:12 | Son Güncelleme: 27.01.2016 15:12

İki gün süren organizasyon 16 Ocak Cumartesi sabahı Akbank Seçkisi ile başladı. 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Seçkisi, Hilmi Etikan'ın yönetmiş olduğu Kısa Filmin Tarihi (1967-2006) adlı belgesel, 9.İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Ödül Alan Filmler Seansı, 26. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali Seçkisi ve Başka Sinema Seçkisi ile devam eden program; 17 Ocak Pazar sabahı ise yine 10:00'da 9. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Ödül Alan Filmler Seansı, Canlandıranlar Yetenek Kampı Seçkisi, İFSAK Ulusal 21. Kısa Film Festivali Seçkisi ve Hisar Kısa Film Seçkisi'15 ile devam etti.

İki gün boyunca çok yoğun bir kısa film programının yanı sıra çok keyifli geçen iki de söyleşi gerçekleşti. Cumartesi günü Rıza Kıraç moderatörlüğünde kısa film ve görüntü yönetmenleriyle, pazar günü ise Canlandıranlar Derneği moderatörlüğünde canlandırma film yönetmenleriyle yapılan söyleşi Türkiye'de kısa filmin her türünde karşılaşılan sorunları, teknik problemleri masaya yatırırken, bir yandan da Türkiye ve diğer ülkelerin karşılaştırılması seyirciler açısından oldukça doyurucu oldu.

Filmlerinin bulunduğu seanslarda salonda bulunan yönetmenler de seans sonrası seyircilerle bir araya gelip soruları yanıtladılar, yorumları dinlediler. Cumartesi sabah 10.00 seansında Akbank Seçkisinde yer alan "Yabani Ot" filminin yönetmeni Cansu Boğuşlu seçki sonrası seyircilerle çok keyifli bir soru-cevap gerçekleştirdi. Yine Cumartesi akşamı 20.00-21.00 arası son seans olan Başka Sinema Seçkisi'nde yer alan "Ziazan" filminin yönetmeni Derya Durmaz, "Annem Sinema Öğreniyor" filminin yönetmeni Nesimi Yetik ve "Ağrı ve Dağ" filminin yönetmeni Hasan Serin filmler sonrası seyirciyle kısa filmin çekim aşaması, filmlerin festival yolculuğu ve Türkiye'de kısa film bilinci ile ilgili seyirciyle rehber niteliğinde bir söyleşi yaptı.

Yönetmen ve seyircilerle aralarda da kahve, çay eşliğinde yapılan sohbetler; Kısa Film Kolektifi'nin amaçlarından biri olan kısa filmle ilgilenen amatör, profesyonel kişilerin bir araya gelmesi açısından da son derece önemliydi.

Bu sene ilki düzenlenen Kısa Film Kolektifi'nin her sene düzenli olarak yapılmasını planlayan kurucular, sene boyunca ara etkinliklerle de kısa film severlerle bir arada olmayı hedeflemektedir.

5 Mart'ta düzenlenecek ilk ara etkinlik; senaryosunda Hakan Günday'ın imzası bulunan Ertuğ Tüfekçioğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Çok Uzun Bir Hikâyenin Tam Ortası", Onur Saylak ve Doğu Akal'ın yönetmenliğini yaptığı "Orman" adlı kısaların gösterimi ile başlayacaktır. Ardından 15.00'te Ertuğ Tüfekçioğlu moderatörlüğünde Hakan Günday ile söyleşi düzenlenecektir.

Kaynak: Bültenler

title