Kıbrıs Rum Kesimi'nde Türkçe'ye İlgi Artıyor

Kıbrıs Rum Kesimi'nde Türkçe'ye İlgi Artıyor

Kıbrıs Rum Kesimi'nde Lise Öğrencilerinin Türkçe Dersine İlgisinin Her Geçen Yıl Arttığı, Bu Yıl Her 15 Öğrenciden Birinin Türkçe Dili Eğitimini Seçtiği Bildirildi.

Kıbrıs Rum Kesimi'nde Türkçe'ye İlgi Artıyor

Kıbrıs Rum Kesimi'nde lise öğrencilerinin Türkçe dersine ilgisinin her geçen yıl arttığı, bu yıl her 15 öğrenciden birinin Türkçe dili eğitimini seçtiği bildirildi.

Güney Kıbrıs'ta yayınlanan Fileleftheros Gazetesi'nin haberine göre, Güney Kıbrıs'ta Türkçe, yabancı dillere ilgi sıralamasında Rusça ve Almanca'nın önüne geçti. Habere göre, Rum Bakanlar Kurulu'nun, Türkçe'nin liselerde okutulması kararını aldığı 2003 yılında Türkçe dersini lise 2. sınıflardan sadece 84 öğrenci (yüzde 1) seçerken, bu yıl ise lise 2. sınıflardan 587 öğrenci (yüzde 7.45) yabancı dil olarak Türkçe'yi seçti. Bu da her 15 öğrenciden birinin Türkçe'yi tercih ettiği anlamına geliyor. Fransızca

dersine yönelik talepte düşüş gözlemlendiğini kaydeden gazete, İtalyanca ve İspanyolca'nın moda haline geldiğini, Rusça ve Almanca'nın son sıralarda kalmaya devam ettiğini yazdı. Haberde İngilizce'nin ise öğrencilerin tercihlerinde ilk sırada yer aldığı yazıldı.

Güney Kıbrıs'ta lise 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin, 7 yabancı dil arasından 2 tanesini seçme zorunluluğu var.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA