Key ve Çek Kanunu Bu Hafta Görüşülecek

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'nin, Key ve Çek Kanunu Tasarıları ile İmar Kanununda Değişiklik Öngören Tasarının Bu Hafta İçinde Görüşülmesine İlişkin Önerisi Kabul Edildi.

Key ve Çek Kanunu Bu Hafta Görüşülecek

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'nin, KEY ve Çek Kanunu tasarıları ile İmar Kanununda Değişiklik Öngören tasarının bu hafta içinde görüşülmesine ilişkin önerisi kabul edildi.

Önerinin lehinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, her üç tasarınında vatandaşların merakla beklediği düzenlemeleri içerdiğini söyledi.

KEY ödemelerine ilişkin problemlerin yılların sorunu olduğunu vurgulayan Kılıç, AK Parti Hükümeti'nin, bu sorunun çözümüne yönelik tarihi bir adım attığını söyledi. Kılıç, nerede ve ne şekilde kullanıldığı belirsiz olan bu kaynağın hak sahiplerine aktarılmaya başlandığını ve devam ettiğini belirtti.

İmar Kanununda Değişiklik Öngören tasarının da önemli düzenlemeler içerdiğini ifade eden Kılıç, imarla ilgili kaynaklanan sorunların çözümüne yönelik hazırlanan bu tasarının da aciliyet arz ettiğini dile getirdi.

Çek Kanunu tasarısının da bir an önce çıkması gereken bir tasarı olduğunu kaydeden Kılıç, bu tasarıyla, çekin kullanımından kaynaklanan problemleri çözmeyi hedeflediklerini anlattı. Çekle ilgili düzenlemede alacaklının hukukunun göz ardı edilmediğini belirten Kılıç, bu arada borçluya da borcunu ödeme imkanı tanındığını kaydetti. Suat Kılıç, burada terazinin iki tarafının da göz ardı edilmediğine dikkati çekti.

Bu hafta içinde sırasıyla KEY Tasarısı, İmar Kanununda Değişiklik Öngören Kanun Tasarısı ve Çek Kanunu Tasarısının görüşülüp tamamlanmasını arzu ettiklerini belirten Kılıç, gerekirse Cuma günü de çalışılabileceğini ifade etti.

Önerinin aleyhinde söz alan Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç ise TOKİ'de yolsuzluklar yapıldığını ancak denetim mekanizmasının da yeterince çalışmadığı için bunların açığa çıkmadığını iddia etti.

Bunun üzerine söz isteyen AK Parti İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu Başkanı Ünal Kacır, komisyonlarının bütün denetleme çalışmalarını zamanında yaptığını, TOKİ ile ilgili ''denetlenmiyor'' gibi bir söylemin, halkı yanıltmaktan ibaret olacağını ifade etti.

Aynı konuda söz alan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da TOKİ'yi Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulunun denetlediğini, ancak bazı denetçilerin, düzenledikleri raporlar yüzünden görevlerinden alındığını iddia etti.

Önerinin aleyhinde söz alan Bağımsız Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli de son günlerde yaşanan olaylara değinerek, ülkede bir güvenlik sorunu bulunduğunu, bunun sorumlusunun da hükümet olduğunu savundu.

Tokat'ta 7 askerin şehit olduğu haberi alındığında İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, açılımın devam edeceğini söylediğini ve problemleri muhalefete yüklediğini belirten İçli, ''Aslında biz şimdi Genel Kurulda bu konuları değil, gensoru görüşmeliydik'' dedi.

İçli, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın artık bir kader mahkumuymuş gibi davranmaya, taleplerde bulunmaya başladığını belirtti.