İtalya'da 5 Fransız Dağcı Öldü

İtalya'da 5 Fransız Dağcı Öldü

İtalya'nın Kuzeybatısındaki Alplerde, Çığ Dolayısıyla Kayıp 5 Fransız Dağcının Cesedi Bulundu. Olayda Tek Bir Dağcının Sağ Olarak Bulunduğu, Durumu Ağır Olan Bu Dağcının Hastaneye Kaldırıdldığı Bildirildi.

İtalya'da 5 Fransız Dağcı Öldü

İtalya'nın kuzeybatısındaki Alplerde, çığ dolayısıyla kayıp 5 Fransız dağcının cesedi bulundu. Olayda tek bir dağcının sağ olarak bulunduğu, durumu ağır olan bu dağcının hastaneye kaldırıdldığı bildirildi.

Aosta ve Turin şehirlerindeki yetkililer, 4'ü erkek biri kadın 5 dağcının cesedinin helikopterler tarafından bulunduğunu ifade ettiler. Dağcılar için arama çalışmaları kötü hava şartları ve karanlık dolayısıyla gece ertelenmişti.

Grup, Turin'in kuzeyinde, Fransa sınırı yakınındaki Gran Paradiso Milli Parkı'nda 8 bin metrelik rakımda tırmanış yaparken çarşamba günü öğlen vakti çığ felaketine maruz kalmıştı. Grubun rehberi çarşamba akşamı helikopterler tarafından görülerek kurtarılmıştı. Aosta hastanesi yetkilisi Tiziano Trevisan, 45 yaşındaki rehberin yoğun bakımda olduğunu bildirdi.

Turin kurtarma görevlilerinden Massimo De Michela, ölen 5 dağcının cesedinin bir geçidin alt tarafında bulunduğunu, bunların çığ dolayısıyla 500 metre sürüklendiklerini söyledi. Cesetler helikopterlerin vasıtasıyla alındı. Ölen dağcıların tamamı Fransız ve yaşları da 38'le 60 arasında.

(İHA-EA-EA-D)