İstanbul Üniversitesi, Priştine Üniversitesine Yardım Elini Uzatı
Haberler » Güncel » İstanbul Üniversitesi, Priştine Üniversitesine Yardım Elini Uzatı - Haber

İstanbul Üniversitesi, Priştine Üniversitesine Yardım Elini Uzatı

Kosova'yı ziyaret eden İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yunus Söylet, Priştine Üniversitesi yetkilileriyle görüşmelerde bulundu ardından, Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılarla bir araya geldi.

İstanbul Üniversitesi, Priştine Üniversitesine Yardım Elini Uzatı

'yı ziyaret eden Rektörü Prof. Dr. , Üniversitesi yetkilileriyle görüşmelerde bulundu ardından, Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılarla bir araya geldi. Görüşmede Türkiye Büyükelçisi Songül Ozan da hazır bulundu. Görüşmelerin ana konusu İstanbul Üniversitesi ile Priştine Üniversitesi arasındaki işbirliği oldu.

Görüşmelerin ardından İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Priştine Üniversitesiyle yapılacak olan işbirliği konusunda DHA'ya şu açıklamalarda bulundu:

'Yüksek öğretimdeki çok ciddi karşılıklı ilişkilerin, işbirliklerinin artışını görmektesiniz. Bizde bu işbirliklerinin tabi geçmişimizden dolayı da Balkan ülkeleriyle İstanbul Üniversitesi olarak yapmaktan çok büyük keyif alıyoruz. İstanbul Üniversitesi olarak bunu bir görev olarak telaki ediyoruz. Onun için buradayız. Nasıl işbirliğimizi Güçlendirebiliriz, hangi alanlarda Kosovayla birlikte bir şeyler ortaya çıkarabliriz, bunları konuşuyoruz. Birkaç alan tespit etmeye başladık . ve umud ediyorum sonbaharda beraberce Priştine Üniversitesiyle birlikte bir tıp sepozyumu,tıp kongresi Düzenliyeceğiz dedi.

Ev sahibi Bakan Mahir Yağcılar ise İstanbul Üniversitesinin saygı değer Rektörü Yunus Söyletin Kosovayı ziyaret etmesi bizim için önemli . İki Üniversite arasında işbirliği yapılması bilim, eğitim ve teknoloji alanlarında bilhasa sağlık konularında İstanbul Üniversitesinin Kosovaya vereceği katkı çok önemli . İstanbul Üniversitesinin Kosovaya vereceği katkı hemde burada yapacağı projeler önemli bir etken olacağını ileri sürdü. Görüşmede hazır bulunan Türkiye Büyükelçisi Songül Ozan,kardeş ülke Türkiyenin Kosova arasında her alanda işbirliği sürekli gelişmekte . İşbirliğinin eğitim bölümünün çok önemli olduğunu inanıyorum . Sayın Rektörümüzde bu günkü ziyareti bu alanda çok önemli . Ben önemli bir atılım gerçekleştirileceğinden eminim . En önemli eğitim kurumlarından biri olan İstanbul Üniversitesi,Kosovanın en eski ve tek yerleşik Üniversitesi olan Priştine Üniversitesiyle verimli bir işbirliği yapacaklar dedi. Ardından Bakan Mahir Yağcılar,İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylete, 23 Nisan Kosova Türklerin Milli Bayramı plaketini hediye etti .

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler