İstanbul: İsmek'in Kuruluşu'nun 10. Yıl Kutlamaları

İstanbul: İsmek'in Kuruluşu'nun 10. Yıl Kutlamaları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nın (İsmek) 10. Kuruluş Yıldönümü Zeytinburnu Abdi İpekçi Spor Salonu'nda Düzenlenen Törenle Kutlandı.

İstanbul: İsmek'in Kuruluşu'nun 10. Yıl Kutlamaları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nın (İSMEK) 10. kuruluş yıldönümü Zeytinburnu Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlenen törenle kutlandı.

İSMEK usta öğreticileri, kurs idarecileri, teknik rehberleri ve yöneticileriyle binlerce İSMEK kursiyerinin katıldığı kutlama programına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Eşi Özleyiş Topbaş'ın yanı sıra çok sayıda ilçe ve belde belediye başkanı da katıldı. Bir konuşma yapan Başkan Topbaş, Türkiye'yi taşıyan İstanbul'da 10. yılını dolduran İSMEK'in 10 yılda eğitim verdiği 350 bin kursiyeriyle adeta bir halk üniversitesi haline geldiğini belirtti. Topbaş, "İSMEK yüzyılımızın en büyük eğitim kampanyasından birisidir. Geçen yıl, 170 kurs merkezimizde, 97 branşta, 120 bin kişiye eğitim verdik. Yeni eğitim ve öğretim dönemine yeni rekorlarla girdik. Bu eğitim döneminde 180 bin kursiyer İSMEK'ten eğitim almak için başvurdu. Bu yıl hedefimiz, 150 bin kursiyere eğitim vermek. Bu kurslarımızla, büyük bir potansiyele sahip olan ev hanımlarımızın, gençlerimizin, özgüvenleriyle hayatın zorluklarına karşı ayakta durmalarını hedefliyoruz. Yani halkımıza 'balık tutmasını' öğretiyoruz. Kentteki atıl işgücünü mutlaka istihdama kanalize etmek istiyoruz. AB sürecinde istihdamı arttırıcı kurslara büyük bir ağırlık vereceğiz. AB ülkelerinde ara eleman açığı bulunan iş kollarında yönelik yeni kurslar açacağız. Öte yandan, İSMEK sertifikalarının AB ülkelerinde geçerli olması için çalışıyoruz. Bu gerçekleştiğinde kursiyerlerin önüne nitelikli işgücü olarak büyük fırsatlar çıkacak" dedi.

Konuşmanın ardından Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş, 10 yıldır İSMEK'te hizmet veren usta eğitmen, yönetici ve danışmanlara birer plaket verdi. Bu arada İSMEK resim eğitmenlerinden Mehmet Öz, Kadir Topbaş'a kendi yaptığı yağlı boya portresini hediye etti. Kadir Topbaş ayrıca İSMEK'e verdikleri desteklerden dolayı ilçe ve belde belediye başkanlarına çiçek takdim etti. Kutlama töreni sanatçı Işın Karaca ve Orhan Hakalmaz'ın verdikleri konserle devam etti.