İsrail'in Lübnan'ın Güneyini Terk Edişinin 8. Yılı

İsrail'in Lübnan'ın Güneyini Terk Edişinin 8. Yılı

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah, İsrail'de Tutulan Lübnanlı Mahkumların Bir An Önce Serbest Bırakılmaları Gerektiğini Söyledi.

İsrail'in Lübnan'ın Güneyini Terk Edişinin 8. Yılı

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail'de tutulan Lübnanlı mahkumların bir an önce serbest bırakılmaları gerektiğini söyledi.

İsrail'in Lübnan'ın güneyinden çekilişinin 8. yılının kutlandığı törende konuşan Hizbullah lideri Nasrallah, İsrail'de bulunan tüm Lübnanlı mahkumların evlerine dönmesi gerektiğini söyledi. Başkent Beyrut'un güneyindeki bir meydanda toplanan coşkulu kalabalığa hitap eden Nasrallah, "Filistin topraklarından çalınarak oluşturulan İsrail devletinin kurulduğu Nakba Günü'nü anmakta olduğumuz bugünlerde, aynı zamanda 1978 yılında Lübnan'ın güneyinin İsrail tarafından işgal edilişinin 30. yılını anmaktayız.

Geçte olsa 8 yıl önce işgal güçlerinin topraklardan kovulması sağlanmıştır. Lübnanlılar, Arap ve Müslüman dünyası olarak tüm bu yaşananlardan çıkarmamız gereken dersler var" dedi.

En uzun süreyle İsrail cezaevlerinde tutulan Samir Kantar'ın serbest bırakılması gerektiğini ifade eden Nasrallah, "Samir Kantar ve kardeşleri evlerine, ailelerinin yanına dönmelidir. Lübnanlı mahkumların serbest bırakılması bizim vazifemizdir. Bu bizim kutsal görevimizdir" diye konuştu.

Hizbullah ile İsrail arasında Almanya'nın aracılığıyla yürütülen mahkum değişimi görüşmelerinde bazı ilerlemeler sağlandığı ve daha önce ertelenen takasla ilgili bazı engellerin ortadan kaldırıldığı açıklanmıştı. Samir Kaplan'ın kardeşi Bassam Kantar, "Ailemiz, önümüzdeki 30 gün içinde kardeşim ve Lübnanlı tüm mahkumların serbest bırakılmasıyla ilgili bazı olumlu gelişmeler olacağına dair bilgilendirilmişti" demişti.

(DPA-OYK-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA