İMKB'de İlk Toplu Sözleşmede Yüzde 36 Zam

İMKB'de İlk Toplu Sözleşmede Yüzde 36 Zam

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) İşvereni ile Türk-iş'e Bağlı Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (Tez-koop-iş) Arasındaki İlk Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde Mutabakata Varıldı.

İMKB'de İlk Toplu Sözleşmede Yüzde 36 Zam

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) işvereni ile Türk-İş'e bağlı Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (Tez-Koop-İş) arasındaki ilk toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde mutabakata varıldı.

Tez-Koop-İş Genel Sekreteri Hüseyin Hamurcu'nun yaptığı açıklamaya göre, İMKB çalışanlarının ücretlerine birinci 6 ayda yüzde 36, ikinci 6 ayda yüzde 4 + TÜFE oranı, üçüncü ve dördüncü 6 aylarda gerçekleşecek TÜFE oranlarında zam yapılacak.

Çalışanların sosyal yardımları, ücretlere yapılan artış oranları dikkate alınarak yükseltilecek.

Daha önce hiç kira yardımı almayan çalışanları da kapsayacak şekilde kira yardımı brüt 296 YTL olarak ödenecek. Bu miktar, çalışanların kademelerine bağlı olarak artış gösterecek.

Hamurcu, konuya ilişkin değerlendirmesinde yüzde 36'lık zam oranının ilk kez toplu iş sözleşmesi imzalanan bir iş yeri için oldukça sevindirici olduğunu söyledi.

Kaynak: AA