"Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü" Prof. Dr. Haluk Şahin'in Oldu

"Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü" Prof. Dr. Haluk Şahin'in Oldu

"Geleneksel Troia Festivali" kapsamında her yıl verilen Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü bu yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Emeritus Prof. Dr. Haluk Şahin'in oldu

2018 Homeros Ödülü, 17 yıldır Bozcaada'da düzenlediği "Ozanın Günü ve Homeros Okuması" etkinliği dolayısıyla BİLGİ öğretim üyesi Emeritus Prof. Dr. Haluk Şahin'e verildi. Prof. Dr. Şahin'in ayrıca "Troyalılar Türk müydü?" adlı bir inceleme kitabı ve bir bölümü Troya'da geçen, henüz yayınlanmamış "Ada" adlı bir romanı bulunuyor.

Homeros Ödülü, Troia Antik Kenti ile Anadolu kültürünün tanıtımına ve dünya barışına katkıda bulunan, ulusal ve uluslararası olmak üzere yazın, şiir, plastik sanatlar ve diğer sanat ve bilim alanlarında üretim yapan başarılı kişilereveriliyor. Ödül, bundan önceki yıllarda Yaşar Kemal, Yıldız Kenter, Cevat Çapan, Erdinç Bakla, Nuri Bilge Ceylan ve Rüstem Aslan gibi isimlere de verilmişti.

"OZANIN GÜNÜ VE HOMEROS OKUMASI" 5 AĞUSTOS'TA BOZCAADA'DA

Prof. Dr. Şahin'in geleneksel hale gelen "Ozanın Günü ve Homeros Okuması" etkinliği bu yıl 5 Ağustos Pazar günü Bozcaada'da düzenlenecek. 2018 Homeros Ödül Töreni ise 10 Ağustos Cuma günü Troya Ören Yeri'nde gerçekleşecek. BİLGİ öğretim üyesi Emeritus Prof. Dr. Şahin ayrıca 11 Ağustos'ta Çanakkale'de "Troya'dan bize ne?" konulu bir konferans verecek.

Kaynak: Bültenler