Hollanda'da Kerkük'e Destek Yürüyüşü

Hollanda'da Kerkük'e Destek Yürüyüşü

Irak Anayasası'nın Bu Yılın Sonunda Kerkük'te Referandum Yapılmasını İçeren 140. Maddeyi, Hollanda'daki Türkmenler Protesto Etti.

Hollanda'da Kerkük'e Destek Yürüyüşü

Irak Anayasası'nın bu yılın sonunda Kerkük'te referandum yapılmasını içeren 140. maddeyi, Hollanda'daki Türkmenler protesto etti.

Hollanda'daki Türkmen ve Türk derneklerinin organizasyonuyla başkent Amsterdam'daki Dam Meydanı'nda toplanan 500 kişilik bir topluluk, Irak Anayasası'nın 140. maddesini protesto etti. Meydandan Amerikan Konsolosluğu önüne kadar yürüyen göstericiler, attıkları sloganlar eşliğinde şehri baştan sona yürüdü. Göstericiler, 'Katil Bush, Katil Amerika', 'Kerkük'e özgürlük', 'Kerkük Türk'tür, Türk kalacak', 'Kerkük Türk'e vatan olacak' gibi sloganlar attı. Amerikan Konsolosluğu önüne gelen kalabalık, hazırlanan 7 maddelik raporu konsolosluk görevlisine teslim etti. ABD Konsolosluğu'na verilen raporda, "Irak Anayasası'nın 140. maddesini reddediyoruz ve Kerkük için 2007 yılının sonunda yapılacak olan referandumu kabul etmiyoruz. İhtilalden sonra Kürt partileri 600 bin Kürt'ü Kerkük'e yerleştirdi. Bunların içinde Türkiye, Suriye, ve İran'dan getirilenlerde bulunmaktadır. Türkmen ve belediye arazilerinde Kürtler 10 binlerce ev yapmışlardır. Tüm Türkmen bölgelerinde yönetim Kürtleştirilmiştir. Çok sayıda Türkmen, Kürtler tarafından tutuklanıp, uzun süre mahkeme edilmeden Kürt bölgelerindeki cezaevlerine konulmuştur. Irak Türkmenlerinin hükümetteki sayısı yok denecek kadar azdır. Türkmenler Irak'ın 3. büyük toplumu olmasına rağmen, anayasada yeterince temsil edilmemiştir" maddeleri bulunuyor.

Protesto gösterisine katılan Abbas Kasap isimli Türkmen, "Bugün 140. maddeyi protesto etmek için buradayız. 6 dernekle birlikte bu organizasyonu yaptık. Gösteriye 500 kişi katıldı. Daha fazlasını da getirebilirdik, rahatsızlık vermemek için daha fazla kalabalık olsun istemedik. Bu bir ilk uyarıydı. Umarız isteklerimizi dikkate alırlar" dedi. Sabah Merdan adlı bir başka gösterici ise, "Türkmenler Irak'ın ilk kurucularındandır. Irak'ta nüfus bakımından 3. büyük toplumdur ve hakları çiğnenen ilk toplumdur. 140. maddenin bize getirdiği yük ezici olmuştur. Bu maddenin ABD tarafından kaldırmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. Mustafa Terzi adlı protestocu da, "140. madde omuzlarımıza ağır bir yük getirdi. Irak'ta bir soykırım yaşanıyor, ölenler hep Türkmen. Dünyanın ve ABD'nin buna dur demesini bekliyoruz. Amerika petrol uğruna ne insanları, ne de Türkmenleri öldürmesin" diye konuştu.

(MÇ-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA