Haberi Paylaş

UAEA heyeti incelemelerde bulunmak için Zaporijya Nükleer Santrali'ne gitti

Güncel Haberler

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi öncülüğündeki heyet, incelemelerde bulunmak için Zaporijya Nükleer Santrali'nde doğru yola çıktı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi öncülüğündeki heyet, incelemelerde bulunmak için Zaporijya Nükleer Santrali'nde doğru yola çıktı.

Heyet üyelerinin bölgeye hareketinden önce otele gelen Ukrayna güvenlik güçleri, UAEA heyetinin kullanacağı araçlarda dedektör köpeklerle arama yaptı.

Otelden ayrılmadan önce heyet üyelerinin üzerinde Birleşmiş Milletler yazan çelik yelekler giydiği görüldü.

UAEA Başkanı Grossi, Zaporjiya'da kaldıkları otelden ayrılmadan önce basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.

Zaporijya Nükleer Santrali'nin bulunduğu bölgede bu sabah da dahil son günlerde askeri hareketliliğin arttığını söyleyen Grossi, yola çıkmadan önce Ukraynalı askeri yetkililerden bölgedeki duruma ilişkin kendisine bilgi verildiğini belirtti.

Bölgedeki güvenlik riskinin ciddi olduğunu ancak yola koyulduklarını dile getiren Grossi, "Tamamlamamız gereken çok önemli bir görev var. Santraldeki güvenlik ve emniyet durumunu derhal değerlendirmeye başlayacağız." ifadelerini kullandı.

Grossi'nin açıklamasından sonra heyet, Ukrayna polisinin eskortunda Zaporijya şehrinden santrale doğru hareket etti.

Avrupa'nın en büyük nükleer santrali

Ukrayna'nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali konumunda bulunuyor.

Altı nükleer reaktör bulunan ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna'daki toplam elektriğin yüzde 20'sini sağlıyor.

Santral, 4 Mart'ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde topçu saldırıları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılar konusunda birbirini suçluyor.

Kaynak: AA / Mustafa Deveci - Güncel

Zaporijya Ukrayna Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title