Haberler

Somali Bilimler ve Sanat Akademisi Merkezi'ne Tadilat ve Donanım Desteği

Güncel Haberler

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali Bilimler ve Sanat Akademisi Merkezine tadilat ve donanım desteği verdi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali Bilimler ve Sanat Akademisi Merkezine tadilat ve donanım desteği verdi.

Somali'nin; kültür, dil ve tarihini araştırmak üzere kurulmuş olan Somali Bilimler ve Sanat Akademisine TİKA tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Proje kapsamında 180 kişilik konferans salonuna yeni bir sahne yapılarak, başta salonun aydınlatma ve soğutma sistemleri yenilendi. Ayrıca konferans salonunun dışında kuruma ait diğer iki hizmet binasının iç ve dış boya işleri tamamlanarak, elektronik ve büro malzemesi desteğinde bulunuldu.

Somali'nin merkezinde hükümet kurumlarının da bulunduğu, Villa Somali girişinde yer alan Bilimler ve Sanat Akademisinde yoğun bir şekilde, konferans ve eğitim toplantıları yapılıyor. Proje kapsamında yapılan teslim törenine, Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, TİKA Mogadişu Koordinatör Yardımcısı Ali Kurt, Somali Planlama Bakanlığı temsilcileri, Bilimler ve Sanat Akademisi yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar yaptığı konuşmada; bilim, kültür ve sanat alanında ilerleme olmadan bir ülkenin normalleşmesinin mümkün olamayacağını ifade ederek, "Bilimler ve Sanat Akademisinin acil olan ihtiyaçlarının ve binaların altyapılarının yenilenmesinde TİKA'nın çok hızlı bir şekilde hareket ederek, çok kısa bir sürede projeyi tamamlayarak bu güzel ortamı sizlerin hizmetine sunmuştur" dedi.

TİKA Mogadişu Koordinatör Yardımcısı Ali Kurt ise konuşmalarında, TİKA'nın Somali'de bugüne kadar çok önemli projelere imza attığını belirterek, 2018 yılında da TİKA'nın yeni projeler ile Somali'ye yardımlarına devam edeceğini ifade etti. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Mogadişu Ali Kurt Türkiye Somali Politika Güncel Haberler

title