Haberler

Putin: Çin dövüş sanatlarıyla ilgiliyim

Güncelleme:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin dövüş sanatlarına ve kültürüne olan ilgisini dile getirdi.

Putin, "Ülkemizde çok popüler olan Wushu da dahil olmak üzere Çin dövüş sanatlarıyla epey ilgiliyim" dedi.

MOSKOVA, 15 Mayıs (Xinhua) -- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Çin'in hem paylaştıkları geniş ortak sınır hem de yakın kültürel ve halklar arası ilişkiler sayesinde birbirlerine asırlardır ayrılmaz şekilde bağlı olduklarını söyledi.

Putin, Perşembe günü başlayacak iki günlük resmi Çin ziyareti öncesinde Xinhua'ya verdiği yazılı söyleşide, Rusya ve Çin'in ekonomik ve kültürel alanlarda eşit ve karşılıklı fayda sağlayan işbirliğini genişletmek suretiyle her iki ulusun da refahını teşvik ettiğini belirtti.

2024 ve 2025 yılları, Rusya ve Çin arasında Kültür Yılları olarak belirlendi.

Putin, günümüzde Rus toplumunda Çin kültür ve sanatına büyük ilgi duyulduğunu da kaydetti.

Çeşitli eğitim düzeylerindeki yaklaşık 90.000 Rus öğrencinin Çince öğrendiğini ve Çinli sanatçıların yer aldığı tur ve sergilerin son derece başarılı olduğunu kaydeden Putin, iki ülke arasındaki turist sayısının da artmaya devam ettiğini ve geçen yıl 730.000'den fazla Rus vatandaşının Çin'i ziyaret ettiğini hatırlattı.

Putin, "Çin'deki insanların da Rus edebiyatı, sanatı ve gelenekleriyle tanışmaya hevesli olduğunu biliyorum. Seçkin tiyatro gruplarımız ve müzisyenlerimiz düzenli olarak Çin'de sahne alıyor, müzeler kapılarını sanatçılarımızın sergilerine açıyor ve sinemalarda Rus filmleri gösteriliyor. Çinli dostlarımıza farklı etnik gruplardan oluşan Rusya'nın tarihi, sanatsal ve kültürel mirasını tüm çeşitliliğiyle tanıtmaya son derece istekliyiz" dedi.

Kendisinin de Çin kültürüne olan kişisel hayranlığından bahseden Putin, "Özellikle Çin'e yaptığım ziyaretlerde Çin'in eşsiz ve otantik geleneklerini keşfetmeye her zaman heves duyarım. Ülkemizde çok popüler olan Wushu da dahil olmak üzere dövüş sanatlarınızla epey ilgiliyim. Çin felsefesine de saygı duyuyorum. Aile üyelerim de Çin'e ilgi duyuyor, hatta bazıları Çince öğreniyor" ifadesini kullandı.

Kaynak: Xinhua / Güncel

Vladimir Putin Rusya Politika Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title