Leylek sayımlarında, yaşanan artış sevindirdi - Haberler
Haberi Paylaş

Leylek sayımlarında, yaşanan artış sevindirdi

İhlas Haber Ajansı - İsmail Ümit Dilşen - Güncel
 - Güncelleme:

Leylek sayımlarında, yaşanan artış sevindirdi Orta ve Güney Afrika'dan Aydın'a gelen leyleklerin önemli bir popülasyonun yaşadığı Büyük Menderes Havzası'nda leylek sayımı yapılırken, yaşanan artış ise sevindirdi.

Leylek sayımlarında, yaşanan artış sevindirdi

AYDIN - Orta ve Güney Afrika'dan Aydın'a gelen leyleklerin önemli bir popülasyonun yaşadığı Büyük Menderes Havzası'nda leylek sayımı yapılırken, yaşanan artış ise sevindirdi.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'nin her yıl Nisan ayında 17 ilçe 104 köyde yaptığı sayım 4 günde tamamladı. Cami kubbesi, fabrika bacalarına, ağaç, ev ve elektrik direklerine yapılan platformlarda yuva yapan leylek sayısının arttığı belirlendi.

Son sayımlarda 386 yuvada, 772 olan leylek sayısı, yeni sayımla birlikte 447 yuvada 894 olarak tespit edildi. Normalleşme olduğu takdirde, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü, EKODOSD ve elektrik şirketinin katkılarıyla leylek yavrularının halkalaması yapılacak. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, leylek sayısındaki artmasının tarımda zirai ilaçların azalmasına katkı yapacağını söyledi.

Leyleklerin korunmasının insanların korunmasını ve doğal dengenin devamlılığını sağlayacağını söyleyen Sürücü, "Çiftçilerin tarlalarını sürmeye başladığı bu dönemlerde, leylekler traktörlerin arkasında gezinir, beslenir. Bir leylek ailesinin, bir üreme döneminde binlerce böcek, çekirge, yüzlerce kurbağa, balık, fare, sıçan, yılan ve benzeri tarım zararlısı olarak kabul gören canlı türü ile beslendiği düşünüldüğünde, çiftçilere ne kadar faydası olduğu görülür. Leyleklerin çoğalması tarımda kullanılan zirai ilaçların azalmasına yol açacak" diyerek leyleklerin korunmasının bir bakıma insanların korunmasını ve doğal dengenin devamlılığını sağlayacağını kaydetti.

İhlas Haber Ajansı / İsmail Ümit Dilşen - Güncel

Büyük Menderes, Güney Afrika, Orta, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title