Haberler

KTO Karatay Üniversitesi "yapay zeka" çalışmalarıyla savunma sanayisine destek verecek

Güncelleme:

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, HAVELSAN iş birliğinde yürüttüğü "Öğrenen Yapay Zekaya Sahip Sanal Kuvvetler" (FIVE-ML) projesiyle Türk savunma sanayisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, HAVELSAN iş birliğinde yürüttüğü "Öğrenen Yapay Zekaya Sahip Sanal Kuvvetler" (FIVE-ML) projesiyle Türk savunma sanayisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Milli Muharip Uçak Projesi'nde sorumluluk üstlenen firmalardan HAVELSAN, FIVE-ML Ar-Ge Projesi kapsamında KTO Karatay Üniversitesiyle ortak bir çalışma içerisine girdi.

HAVELSAN'ın T-129 Atak helikopterinin simülatörü ATAKSİM, insansız hava aracı Anka Simülatörü, Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (UMTAS) Simülatörü, Hava Savunma Eğitim Merkezi gibi projelerde kullandığı ve Milli Muharip Uçak Projesi Harekat Analizi kapsamında kullanılması planlanan Milli Taktik Çevre Simülasyonu (MTÇS) yazılımının, kural tabanlı davranış altyapısından, öğrenen yapay zeka tabanlı davranış altyapısına geçirilmesinin hedeflendiği projenin bir kolunu yürütecek KTO Karatay Üniversitesi, çalışmalarını savunma sanayisinde yapay zekaya odakladı.

Karatay Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Oktay Altun, AA muhabirine, dünyada yapay zeka çalışmalarının çok ciddi bir hız kazandığını söyledi.

"Yeni bir teknolojik devrimin eşiğindeyiz"

Yapay zekanın uygulama alanının çok geniş olduğunu belirten Altun, "İnsanlar gibi karar veren, değişen ortamlara insanlar gibi uyum sağlayabilen cihazların ortaya çıkması başladı. Bunların prototipleri yapılıyor şu anda. Bunların ürün haline gelmesi, özellikle savunma sanayisi ve sağlık sektöründe önemli gelişmelere gebe. Şu ana kadar teknolojik gelişmelerin altında yarı iletken teknolojileri ve haberleşme teknolojileri var." ifadelerini kullandı.

"Türkiye yapay zeka konusunda avantajlı bir konumda"

Söz konusu teknolojilerin insanlık için büyük bir devrim oluşturduğunu vurgulayan Altun, "Şimdi yeni bir teknolojik devrimin eşiğindeyiz. O da yapay zeka devrimi. Türkiye de bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıyor. Örneğin haberleşme alanında Türkiye'nin 5G teknolojilerine çok ciddi katkıları var. Önemli bilim insanlarımızın yaptığı çalışmalar şu anda 5G teknolojisinde kullanılıyor. Türkiye şu anda yapay zeka konusunda 'avantajlı bir konumda' diyebiliriz. Çünkü bu teknolojik devrimi kaçırmadı ve dünyayla eş zamanlı olarak bu konuda teknoloji üretiyor." diye konuştu.

Altun, savunma sanayisinde hem üniversitelerin hem de özel şirketlerin önemli yatırım ve çalışmalar yaptığını vurgulayarak, "Türkiye'de en büyük eksik güçlü şirketlerin bulunmamasıydı. Ancak özellikle savunma sanayisinde HAVELSAN gibi artık ilk 100'de yer alan şirketlerimiz var ve bunlar sağlam bir Ar-Ge ekosisteminin oluşmasına katkı sağlıyor. Türkiye'de üniversitelerin, akademik çalışmaların da kritik eşiği geçtiğine inanıyorum. Bunun dışında kamu desteğini, gayretini görmemek mümkün değil. Türkiye bir teknolojik atılım peşinde diyebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Projeyle muharip platformların görev simülatörlerinde, taktik eğitim amacıyla kullanılan ortamın akıllandırılmasıyla gerçekçiliğin artırılacağını anlatan Altun, "Savunma sanayisi için Ar-Ge ekosisteminin oldukça sağlıklı bir noktaya ulaştığını düşünüyorum. Biz de üniversite olarak bu ekosisteme girmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda HAVELSAN'ın geliştirmiş olduğu 'Milli Taktik Çevre Yazılımı'nın yapay zeka ile akıllandırılmasına ilişkin çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu, gerçekten yüksek Ar-Ge içeren bir proje. Bu proje sayesinde pilotlarımız taktik çevre yazılımı üzerinden akıllandırılmış bir eğitim alabilecek. Bu konuda oldukça heyecanlıyız. Yaptığımız çalışmaları savunma sanayiine odakladık." şeklinde konuştu.

Altun, projeyle, taktik seviyede harp oyunlarının ve gerçek harekat ortamında kullanılabilecek karar destek sistemlerinin yolunun açılacağını söyledi.

Kaynak: AA / Güncel

Karatay Üniversitesi Türkiye Karatay Güncel Haberler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Bakmadan Geçme

LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI! LGS yerleştirme sonuçlarına nereden bakılır? Sorgulama ekranı! Celal Şengör ne dedi? Türkiye'nin geleceği tehlikede mi? Celal Şengör kimdir, nereli, kaç yaşında? 22 TEMMUZ GÜNCEL ALTIN FİYATLARI | Bugün gram altın, çeyrek altın, tam altın ne kadar? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Temmuz ayı MB faiz kararı ne olur? 2024 Lise taban puanları ve boş kontenjanlar açıklandı mı? Lise 1. ve 2. nakil tercihleri ne zaman alınacak? BİM AKTÜEL KATALOĞU 22-25 TEMMUZ YAYINLANDI | BİM'e elektrikli bisiklet ve scooter geldi mi? BİM'e gelecek ürünler ve BİM fiyat listesi! meb.gov.tr LGS yerleştirme sonuçları! LGS yerleştirme sonuçları açıklandı mı? LGS TERCİH SONUÇLARI açıklandı mı? LGS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sandık Kokusu Bora kim? Engin Öztürk kimdir, kaç yaşında ve hangi dizilerde oynadı? Okullar ne zaman açılacak? İlköğretim, Ortaokul, Lise 2024-2025 eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak? Kabine Toplantısı ne zaman? Bu hafta Kabine Toplantısı yapılacak mı? Kabine Toplantısının gündeminde ne var? LGS 2024 TERCİH SONUÇ EKRANI | LGS tercih sonuçları açıklandı mı, saat kaçta açıklanacak? Dct Trading halka arz oldu mu? Dct Trading katılım endeksine uygun mu, kaç lot veriyor? Resmi Gazete bugün (22 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! BUGÜN HAVA NASIL? 22 Temmuz hava durumu | Bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa hava nasıl olacak?
Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title