Karadenizli Balıkçılara Kar Engeli - Haberler
Haberi Paylaş

Karadenizli Balıkçılara Kar Engeli

AA - Güncel
Karadenizli Balıkçılara Kar Engeli

Karadeniz'de etkili olan kar yağışı nedeniyle balıkçılar denize açılamıyor Gülyalı Balıkçı Kooperatifleri Başkanı Sağlam: "4 gündür denize açılamıyoruz, havaların düzelmesini bekliyoruz"

Karadeniz'de etkili olan kar yağışı nedeniyle balıkçılar denize açılamıyor.

Gülyalı Balıkçı Kooperatifleri Başkanı İnan Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "4 gündür denize açılamıyoruz, havaların düzelmesini bekliyoruz" dedi.

Olumsuz hava şartları nedeniyle denizde oluşan dev dalgaların balıkçılar açısından risk oluşturduğunu belirten Sağlam, "Bir kaç gündür tüm yurtta etkisini gösteren kar yağışı bölgemizde de etkisini sürdürüyor. 3-4 gündür kar yağışı nedeniyle balıkçılarımız denize açılamıyor. Bütün balıkçılarımız kayık, tekne ve gemilerini limanlarda bekletmek zorunda kaldı. Balıkçılarımız denize açılamadığı için de tezgahlarda hamsi ve balık kalmadı. Havaların düzelmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Sağlam, denize açılamayan gır gır teknelerindeki personelin durumdan olumsuz etkilendiğini sözlerine ekledi.

Balıkçılar havanın düzelmesini gemilerde bekliyor

Öte yandan Kumbaşı balıkçı barınağındaki bir çok balıkçı havaların düzelmesini gemide bekliyor.

Denize açılamadıkları için gemide vakit geçirmeye çalışan balıkçılardan Hasan Kuru, kar yağışının başladığından beri denize açılamadıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Bir kaç gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle maalesef denize açılamıyoruz. Teknede 15-20 personel havaların düzelip denize açılmayı bekliyor. Biz ekmeğimizi denizden kazanıyoruz. Denize açılamayınca herkes mağdur oluyor. Hem biz mağdur oluyoruz hem de vatandaş. Şu anda bir çok tezgahta balık bulunmuyor. Bulunan tezgahlarda ise fiyatlar adeta tavan yapmış durumda. Temennimiz önümüzdeki günlerde yeniden denize açılarak bol bol hamsi tutmak. Bunu adeta dört gözle bekliyoruz."

İsmet Saka da, denize açılamadıkları için günü uyuyarak ve arkadaşlar arasında oyun oynayarak geçirdiklerini belirtti. - Ordu

AA / Güncel

Karadeniz Gülyalı Politika Güncel Haberler

title