Haberler

Seçimden Sonra En Ayrıntılı Analiz! HDP'yi İstanbul'da Uçuran İlçeler

Güncelleme:

Yeni kuşak haritalara göre HDP barajı 'emanet oy'larla geçmedi. İstanbul'da Bebek ve Nişantaşı değil; Bağcılar, Büyükçekmece, Esenler gibi ilçeler HDP'yi uçurdu.

7 Haziran seçim sonuçlarına göre hazırlanan yeni kuşak haritalar, AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin ilçe düzeyindeki oy dağılımlarını göstererek 'emanet oy' kavramına açıklık getirdi. Buna göre HDP'nin emanet oylarla değil, Güneydoğu bölgesindeki seçmenin yaşadığı oy kaymasıyla barajı geçtiği görüldü.

EMANET OY KAVRAMINA AÇIKLIK GETİRDİ

Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi, 7 Haziran seçim sonuçlarını ilçeler itibariyle parti performansları üzerinden görselleştiren yeni kuşak haritalar geliştirdi. Kartografya ve veri madenciliği alanındaki gelişmelerden yararlanarak hazırlanan interaktif haritalar, 7 Haziran seçimleri ile ilgili daha hassas ve dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu. Partilerin ülke genelindeki performanslarının ilçe düzeyinde okunmasını sağlayarak diğer haritalardan ayrılan yeni kuşak haritalar, katılımın ve geçersiz oyların ilçeler itibariyle dağılımını da gösterdi. AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin performanslarını ilçe düzeyinde gösteren haritalar seçim sonrasında gündeme gelen 'emanet oy' kavramına da açıklık getirdi.

"HDP EMANET OYLARLA BARAJI GEÇMEDİ"

Emanet oy kavramının demokratik bir söylem olmadığını belirten Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Güvenç, haritadaki verilere göre HDP'nin emanet oylarla değil, Güneydoğu bölgesindeki seçmenin yaşadığı oy kaymasıyla barajı geçtiğini söyledi.
"OY VERME DAVRANIŞI KATOLİK NİKAHI DEĞİLDİR"

Aynı partiye oy verme davranışının Katolik Nikahı gibi sonsuza kadar sürmeyeceğini belirten Murat Güvenç, "Bir insanın, bir partiyi, bir seçimde destekliyor olması Katolik Nikahı gibi sonsuza kadar o partiyi destekleyeceği anlamına gelmez. İnsanlar yıllar içinde farklı tercihler yapabilir. Bu nedenle emanet oy kavramı partilerin, oyları 'çantada keklik' gördüğü anlamına gelir ve bu da demokratik değildir. HDP'nin oy oranını arttırması Güneydoğu'daki seçmenin yaşadığı büyük kaymadan kaynaklanıyor. Kaldı ki bu bölge, emanet oy tartışması içerisinde adı geçen CHP'nin çok güçlü olduğu bir yer değil" diye konuştu.

"BEBEK VE NİŞANTAŞI DEĞİL, BAĞCILAR VE BÜYÜKÇEKMECE"

HDP'nin Bebek ve Nişantaşı'ndan birinci parti çıkmasının çok abartıldığını belirten Murat Güvenç, bu durumun nedenini 'gecekondu semtlerindeki gerçeği görememek' şeklinde yorumladı. HDP'nin İstanbul'daki başarısının çeper semtlerdeki oylardan kaynaklandığını söyleyen Murat Güvenç, "HDP; Esenler, Güngören ve Bağcılar gibi semtlerden çok daha yüksek oranda oy aldı. Fakat Bebek ve Nişantaşı'ndan alınan oyları abartanlar, çeper semtlerdeki oy kaymasını gözden kaçırmak için Nispetiye Caddesi'ndeki 100 oyun hesabını yapıyor. HDP'nin başarısı İstanbul'un çeper semtlerinden gelen oylardan kaynaklanıyor. Özellikle İstanbul'un oy haritasına baktığımızda Dilovası ve Büyükçekmece'de bir sıçrama yaşandığını görüyoruz. Bunun haricinde İstanbul'da sandık bazındaki küçük oy kaymaları, Türkiye çapındaki büyük kaymalara neden olmaz" dedi.

KADIKÖY VE ESENLER'DE İKİ FARKLI PROFİL

İl içi farklılaşmaların gösterildiği haritaları, bugüne kadar Türkiye'de kullanılmayan yeni bir teknikle hazırladıklarını söyleyen Prof. Dr. Murat Güvenç, "İstanbul'u il olarak haritaladığımız zaman genellikle hangi parti birinci çıktıysa tüm İstanbul o renge boyanır. İlçeler itibariyle baktığımızda ise Beşiktaş, Adalar ve Kadıköy ile Gaziosmanpaşa, Esenler, Güngören'in aynı siyasi tercih profillerine sahip olmadığını görürüz" ifadelerini kullandı.

Katılım oranlarının yer aldığı haritadaki verilere göre AK Parti seçmenin 7 Haziran'dan önce rehavete kapıldığını söyleyen Murat Güvenç, "7 Haziran'dan önce AK Parti seçmeninin, önceki seçimlerde olduğu gibi seferber olmadığı ve heyecan duymadığı şeklinde bir kanı vardı. Harita, bu rehaveti açıkça gösteriyor. AK Parti'nin oy depoları olan Kuzey illerinde açık ara birinci çıkmasına rağmen katılımın düşük olması nedeniyle oy kaybı yaşadığını görüyoruz. Aynı şekilde AK Parti'nin kalesi diyebileceğimiz İstanbul'un Fatih ilçesinde de çok düşük bir katılım var" dedi.

EN ÇOK GEÇERSİZ OY İSTANBUL'DA

İstanbul'daki oy pusulalarında, bağımsız adayların parti amblemlerinin alt kısmına yer almasından dolayı seçmenin kafa karışıklığı yaşadığını belirten Murat Güvenç, "İstanbul'daki oy pusulasının tasarımındaki bir hatadan dolayı milyonlarca oy geçersiz sayıldı ve İstanbul, okuryazarlık oranının çok düşük olduğu Güneydoğu illerinden bile yüksek oranda geçersiz oya ev sahipliği yaptı" diye konuştu.

AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin ilçe düzeyindeki oy dağılımlarını gösteren haritalara, Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi'nin internet sitesi üzerinden erişilebiliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Nişantaşı Ak Parti İstanbul Bebek Politika Güncel Haberler

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Bakmadan Geçme

Hamster Combat ne zaman listelenecek? Kurban bayramının arefesinde oruç tutulur mu 2024? Kurban bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlar, nasıl yapılır 2024? Kurban kestikten sonra kılınan namaz nedir, var mıdır 2024? Kurban etinin kaçta kaçı dağıtılır 2024? 15-16 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 15-16 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 15 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 15 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 15 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 15 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 15 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 15-16 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 15-16 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

500

Yorumlar (65)

GAZİANTEP NURDAĞLImobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

Hdp kardeşliğin barışın partisidir.Nefret istismarcılarının korkulu rüyasıdır...yaşasın Hdp

87
40
yanıtYanıtla
Can cazimMobil-IOS:

Hdpye oy verenlerin ellrikirilsin

20
65
yanıtYanıtla
siirtlimobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

bu haber yalanın daniskası..hdp yi şirin göstermeye çalışan uydurma haber. sılho kendisi çıkıp emanet oy dedi mi demedi mi ? dediiiiiii sen daha neyin haberini yapıyorsun düzenbaz herif.

24
60
yanıtYanıtla
????? Mobil-IOS:

Hdp ye oy vermeyenin eli kırılsın desem

45
29
yanıtYanıtla
Mus49mobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

Hdp barisin kardesligin partisidir dosta Guven dusmana korku salar

48
19
yanıtYanıtla
G3mobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

bütün pisliğin olduğu yerler ben bağcılarda oturuyorum bunları görseniz insan demezsiniz kürte selam bile vermiyorum zaten yanına yaklaşılmıyo 10 metreden fazla yaklaştığın zaman bali ve ter kokusu gelmeye başlıyo

21
41
yanıtYanıtla
Doğru yoldaMobil-IOS:

Eğerki o oy pusulası düzenli olsaydı hdp % 20 alırdı

38
22
yanıtYanıtla
AlperenmobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

Normaldir sinsi bi oyun oynuyorlar akillarinca kürtler nüfus çoğalmasıyla bu işin biteceğini düşünüyorlar ama yaniliyorlar türkler zora geldimi 20 çocuk yapmayı da bilir bi ırkı yok edip var etmeyide bilir

20
39
yanıtYanıtla
SerhatMobil-IOS:

Hani diyorlar ya en çok Geçersiz olan oylar istanbulundur diye iste o Oyların cogu hdp ye verilen oylardır bilerek yakmışlar

39
18
yanıtYanıtla
SokratmobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

Hdp nin aldığı emanet oy,en fazla 500 bindir.Bu da %1 eder,kürtler barajı yıktı bu da böyle biline

40
15
yanıtYanıtla
Tüm 65 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title