Haberler

Fed Eylül Ayında Bilanço Küçültmeye Başlayabilir

NİŞANTAŞI Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, FED'in Eylül ayında bilanço küçültmeye başlayabileceğini söyledi.

NİŞANTAŞI Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, FED'in Eylül ayında bilanço küçültmeye başlayabileceğini söyledi.

Amerika Merkez Bankası (FED) merakla beklenen faiz kararını açıkladı. FED, faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmayarak yüzde 1- yüzde 1,25 olan faiz koridorunu korudu. FED başkanı Janet Yellen basın toplantısı gerçekleştirmezken, toplantı metninde yer alan ifade değişiklikleri takip edildi. Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, FED'in faiz kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.Toplantı metninde çok büyük değişiklik olmadığını fakat bilançonun küçültme süreci ve enflasyon oranına yapılan vurgunun ön plana çıktığını gördüklerini belirten Gözgör,"FED, daha önce bilanço küçültmenin 'bu yıl içinde' başlayacağını ifade ederken, dünkü toplantı da bu ifadeyi 'kısa bir süre içinde' şeklinde değiştirdi. Bu değişiklik sonrası bilançonun küçültme sürecinin Eylül ayında başlamasın bekleyebiliriz. Ancak, bu sürecin yavaş olmasını bekliyoruz" dedi.

"FED TEMKİNLİ ADIMLAR ATMAYA DEVAM EDECEK"

Öte yandan FED'in enflasyon oranının yüzde 2 olan hedefinin bir miktar altında olmaya devam edeceğinin öngörüldüğünü aktaran Gözgör, "Enflasyon oranına yönelik bu ifade piyasalar tarafından FED'in yavaş faiz yükseltebileceği şeklinde yorumlandı. Genel olarak baktığımızda FED, temkinli bir şekilde adımlar atmaya devam edecek. Özellikle bilanço küçültme sürecinin yavaş olacağına yönelik söylemler piyasalarda oynaklığın yükselmesini engelleyebilir. Bu beklenti de Türk Lirasının da içinde bulunduğu gelişmekte olan ülke para birimlerine olumlu yansıyacaktır. FED kararı sonrası TL bir miktar değer kazanırken BİST 100 endeksi rekorlarına devam ediyor. FED'e yönelik gelişmeler takip edilmeye devam edecektir. FED'in Eylül ayı toplantısı yeni bilgiler elde etmemiz açısından önemli olacaktır" diye konuştu.

- İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Abd Merkez Bankası Janet Yellen Eylül Politika Güncel Haberler

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title