Haberler

Çin mitolojisi ve edebiyatı İstanbul'da tanıtıldı

Güncelleme:

İstanbul'da düzenlenen 'Masaldan Fanteziye: Çin Edebiyatının Hayal Yolculuğu' etkinliğinde Çinli yazarlar ve şairler, Türk okuyucularla bir araya geldi. Etkinlikte Çin mitolojisi ve edebiyatının derinlikleri keşfedildi.

İSTANBUL, 9 Mayıs (Xinhua) -- Bir grup Çinli yazar ve şair, İstanbul'da Çin mitolojisi ve edebiyatının derinliklerini keşfetmeye yönelik bir etkinlikte Türk okuyucularla bir araya geldi.

"Masaldan Fanteziye: Çin Edebiyatının Hayal Yolculuğu" adlı etkinlik Perşembe günü Kırmızı Kedi Yayınevi ile Shanghai Yazarlar Birliği tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Çin mitolojisinin karmaşık yönlerine değinen Çinli yazarlar, öykülerin zengin dokusunu ve bu antik anlatıların çağdaş edebi eserleri nasıl etkilemeye devam ettiğini gözler önüne serdi.

Yazarlar, Çin mitolojisi ve Çin şiirinin "zamansız klasiklerinden" örnekler sundu.

Shanghai Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Ma Wenyun, Türkiye ile Çin arasında kültürel etkileşimlerin geliştirilmesinde bu tür etkinliklerin önemine dikkat çekti.

Çin ve Türk edebiyatına ait eserlerin daha fazla tercüme edilmesi gerektiğini vurgulayan Ma, birliğin gelecekte bu tür etkinlikleri genişletme kararlılığını dile getirdi.

Kırmızı Kedi Yayınevi'nin sahibi Haluk Hepkon, Xinhua'ya verdiği demeçte, bu tür işbirliklerinin iki kültür arasında köprü işlevi görerek, Çin edebiyatının Türk okuyuculara tanıtılmasına büyük katkı sağladığını söyledi.

Kırmızı Kedi Yayınevi, Nisan ayında da "Edebiyatta Çeviri ve Karşılıklı Öğrenme" konulu, merak uyandıran bir seminer düzenleyerek Çin ve Türkiye'den yazar ve şairleri bir araya getirmişti.

Kaynak: Xinhua / Güncel

İstanbul Edebiyat Çin Kültür Kültür Sanat Güncel Haberler

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 'SMA' eylemi

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde "SMA" eylemi

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Bakmadan Geçme

15-16 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 15-16 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 15 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 15 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 15 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 15 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 15 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 15-16 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 15-16 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! MasterChef Battal Kaan kimdir? 2024 MasterChef Battal Kaan kaç yaşında, nereli? Almanya İskoçya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Almanya İskoçya maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? MasterChef Eray Erkan kimdir? 2024 MasterChef Eray Erkan kaç yaşında, nereli? 17 Haziran Pazartesi 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 17 Haziran burç yorumları nedir?
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: 'Allah bana yeter'den daha güzel cümle var mı?

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: 'Allah bana yeter'den daha güzel cümle var mı?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title