Çin'de bütçe gelirleri yılın ilk dört ayında yüzde 4,8 azaldı - Haberler
Haberi Paylaş

Çin'de bütçe gelirleri yılın ilk dört ayında yüzde 4,8 azaldı

AA - Emre Aytekin - Güncel
 - Güncelleme:
Çin'de bütçe gelirleri yılın ilk dört ayında yüzde 4,8 azaldı

Çin'de merkezi ve yerel yönetim bütçe gelirleri, 2022'nin ilk dört ayında geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 4,8 düşüş kaydetti.

Çin'de merkezi ve yerel yönetim bütçe gelirleri, 2022'nin ilk dört ayında geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 4,8 düşüş kaydetti.

Maliye Bakanlığı verilerine göre, bütçe gelirleri yılın ilk dört ayında yıllık yüzde 4,8 azalarak 7,43 trilyon yuana (yaklaşık 1,1 trilyon dolar) geriledi.

Merkezi hükümetin bütçe gelirleri yüzde 5,7; yerel yönetimlerin gelirleri yüzde 3,9 azaldı.

Bütçe gelirleri içinde en büyük paya sahip vergi gelirleri yüzde 7,6 azalarak 6,23 trilyon yuana (yaklaşık 920 milyar dolar) düştü.

Aynı dönemde bütçe harcamaları yüzde 5,9 artışla 8,09 trilyon yuan (yaklaşık 1 trilyon 200 milyar dolar) oldu.

Bütçe gelirlerindeki düşüşün büyük bölümünde, başta ülkenin en büyük şehir Şanghay olmak üzere çok sayıda şehirde Omicron vakalarının tetiklediği Kovid-19 salgınlarını kontrol etmek için uygulanan kısıtlamaların etkisi oldu.

Tedbirlerden etkilenen bireyleri ve işletmeleri desteklemek için uygulanan vergi kesintisi ve iadeleri ile kamudan büyük miktarda kaynak aktarıldı.

AA / Emre Aytekin - Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Vergi dolar Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title