Haberler

Bakan Kaya: "Ak Parti, Ilklerin Partisi Olmuştur"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün katıldığı bir radyo programındaki anayasa değişikliğine ilişkin konuşmasına değinerek, "Ne diyor; 'Yeni sistem gelecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün katıldığı bir radyo programındaki anayasa değişikliğine ilişkin konuşmasına değinerek, "Ne diyor; 'Yeni sistem gelecek. Cumhurbaşkanı seçilecek, bir partinin genel başkanı. Başbakan seçilecek o da başka bir partinin genel başkanı olacak. Bu ikisi arasında çatışma olmaz mı?' Kılıçdaroğlu maddeleri okumamış. 'Hayır' diyor ama neye 'hayır' dediklerinin bile farkında değil." dedi.

Bakan Kaya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla AK Parti Büyükçekmece Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kadınların sorunlarını ve ihtiyaçlarını sadece 8 Mart'ta hatırlamadıklarını, AK Parti'nin kurulduğu ilk günden beri kadın konusuna yeni bir siyasi bakış getirdiğini, kadının ekonomide, siyasette ve karar alma mekanizmalarında çok daha güçlü bir şekilde temsil edilmesini sağladığını belirtti.

Kadının tarihe, kültür ve medeniyete yön veren en önemli değer olduğuna inandıklarını ifade eden Kaya, kadına ve erkeğe cinsiyetçi bir bakış açısıyla yaklaşmadıklarını, aksine kadın ve erkeği bir birinin destekçisi ve tamamlayıcısı olarak gördüklerini söyledi.

Bir toplumda eğer adalet duygusu tam olarak tesis edilmezse, kadın hak ve özgürlüklerini de tesis edilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Kaya, AK Parti'nin temel ilkelerinden birinin de bu adaleti güçlü bir şekilde tesis etmek olduğunu, o nedenle kadını ötekileştiren ve yok sayan bir anlayışı reddettiklerini aktardı.

"AK Parti, ilklerin partisi olmuştur"

AK Parti'nin girdiği her seçimde büyük zaferler kazandığını, bu sonuçlarda en büyük rollerden birinin kadınların oluduğunu ifade eden Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"AK Parti, ilklerin partisi olmuştur. Kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda büyük bir gayretle, büyük bir hassasiyetle çalıştık. Demokrasiyi güçlendirdik. Demokrasiyle birlikte kadının hak ve özgürlüklerini çok daha fazla güçlendirdik. Çünkü demokrasi, daha fazla insan hakkı, daha fazla iş ve emek demektir. Eğitim demek, kalkınma ve refah demek. Demokrasi, sosyal politikaların herkese ve her kesime eşit bir şekilde ulaştırılması demek. Bu yönüyle AK Parti, kadını, çocuğu, engellisi, yaşlısı, şehit yakınları ve gazileri ile toplumun bütün dezavantajlı kesimlerine kucak açan pozitif ayrımcılığı benimsemiştir.

Bakanlık olarak çalışmalarımızın öncelikli hedef kitlesini kadın ve aile olmuştur. Kadına sağladığımız her türlü destek aile kurumunu da güçlendirmiştir. Eğitim ve istihdam gibi çok önemli iki alanda kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayata katılımı bugün AK Parti öncesine kıyasla çok daha iyi seviyelere ulaşmış durumda."

Kadının çalışma hayatıyla aile hayatını uyumlu hale getirmek için birçok yasal düzenlemeyi hayata geçirdiklerini hatırlatan Kaya, "Hamilelik, doğum ve süt izinleri, esnek çalışma, iş yerlerinde kreş açma zorunluluğu, Büyük Anneye Destek Projemiz de kadınlarımızın anneliğini kolaylaştıracak adımlardan bazıları." dedi.

Uyguladıkları teşvik politikalarıyla, kadın istihdam oranını yüzde 20,7'den yüzde 28,3 seviyesine ulaştırdıklarını anlatan Kaya, hedeflerinin 2023'te kadın istihdam oranını yüzde 41'e ulaştırmak olduğunu aktardı.

"16 Nisan'ın önemi..."

Bakan Kaya, "16 Nisan'ın önemi, koalisyon dönemlerini tarihin tozlu raflarına kaldırmak olacak. Cumhurbaşkanı'nın Anayasa kitapçığını fırlattığı günleri hatırlayın. Bir gecede emeğimizin nasıl sömürüldüğünü hatırlayın. Batık Bankaları hatırlayın. O günleri unutmadık. AK Parti Hükümetleri, bütün bu kötü yönetimlerin ülkeyi uğrattığı zararları başarılı ekonomik ve siyasi politikalarla bir bir telafi etmiştir." diye konuştu.

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesini de unutmadıklarını belirten Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu yönetim biçiminin alınan tüm tedbirlere rağmen darbecilere nasıl fırsat verdiğini hepimiz sizlerle birlikte 15 Temmuz'da yaşadık. 15 Temmuz bu ülkeye yapılan bir saldırıdır. Bu milletin bayrağına, istiklaline, istikbaline yapılan bir saldırıdır. Bu millet milli iradeye kanı ve canı pahasına sahip çıkmıştır. 15 Temmuz, tarih boyunca belki de bu milletin, darbecilere verdiği en büyük dersttir."

Milletin, koalisyon hayali kuranlara, kaosu özleyenlere, teröre destek verenlere, "ordu göreve" diye hayal kuranlara yeni anayasaya "evet" diyerek ikinci büyük darbeyi vuracağını dile getiren Kaya, "16 Nisan'da referandumla önünüze gelecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bizi demokraside daha ileri bir seviyeye taşıyacak." dedi.

"18 maddeyi bir bir okusun"

Gazi Meclisten geçen ve 16 Nisan'da halkın huzuruna gelecek teklifin 18 maddeden oluştuğunu hatırlatan Kaya, bu maddeler hakkında şu bilgileri verdi:

"Birinci maddede yapılan değişiklik, yargının bağımsızlığının yanına tarafsızlığının eklenmesi. Bir diğer madde anayasa değişikliği ile milletvekili sayısının 550'den 600'e çıkıyor olması. En önemli madde de gençlere seçilme hakkını vermemiz. 18-25 yaş arası 7,5 milyon gencim, milletvekili seçilebilecek. Hatta bakan bile olabilecek."

Anayasa değişikliğinin neler getirdiğini okumaları tavsiyesinde bulunan Kaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün katıldığı bir radyo programında anayasa değişikliğiyle ilgili konuşmasına ilişkin şunları söyledi:

"Bugün CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, katıldığı bir canlı yayında ne diyor; 'Yeni sistem gelecek. Cumhurbaşkanı seçilecek, bir partinin genel başkanı. Başbakan seçilecek o da başka bir partinin genel başkanı olacak. Bu ikisi arasında çatışma olmaz mı?'. Kılıçdaroğlu maddeleri okumamış. 'Hayır' diyor ama neye 'hayır' dediklerinin bile farkında değil. Ben buradan Sayın Kılıçdaroğlu'na bir çağrıda bulunuyorum. Lüften açıp mecliste geçirdiğimiz anayasa değişikliği teklifini, 18 maddeyi bir bir okusun. Herkesin okumasını istiyoruz ama en başta bir partinin genel başkanı, anamuhalefet partisinin genel başkanı maddeleri okumadan 'hayır' diyormuş. Ben bunu anlarım buradan. Okumamış. Bu ülkenin gerçekten aydınlık geleceğinin güçlenmesini, güçlü bir Türkiye'yi istiyorsa, Kılıçdaroğlu da 'evet' diyecektir. Ben buna inanıyorum. Çünkü bu maddelerin her biri, ülkemizin gücüne güç katacak maddeler.

Toplantıya AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Büyükçekmece Kaymakamı Hulusi Arat, AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı, AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz, AK Parti Büyükçekmece Kadın Kolları Başkanı Yıldız Polat da katıldı. Bakan Kaya, konuşmasının ardından partili kadınlarla fotoğraf çektirdi.

Kaynak: AA / Güncel

Fatma Betül Sayan Kaya Kemal Kılıçdaroğlu Büyükçekmece AK Parti Politika Güncel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

title