Haberler

'Ailelerin Umudu Gerçek Oluyor' Projesinin İlk Meyvesi İkiz Oldu

Güncel Haberler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 7 Aralık 2012 tarihinde başlattığı 'Ailelerin umudu gerçek oluyor' projesiyle tüp bebek yöntemi uygulanan 2 bin 500 çiftten biri olan Gaziantepli Aydın ve Zeliha Yücel çiftinin 5 yıllık bebek özlemi,...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 7 Aralık 2012 tarihinde başlattığı 'Ailelerin umudu gerçek oluyor' projesiyle tüp bebek yöntemi uygulanan 2 bin 500 çiftten biri olan Gaziantepli Aydın ve Zeliha Yücel çiftinin 5 yıllık bebek özlemi, dünyaya gelen ve proje kapsamında ilk olma özelliğini taşıyan ikiz bebeklerle sona erdi.

Gaziantepli 33 yaşındaki Aydın ve 32 yaşındaki Zeliha Yücel çifti, 5 yıllık bebek özlemlerinin sona ermesi için Acıbadem Sağlık Grubu'nun sosyal sorumluluk projesi kapsamında gündeme getirdiği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın işbirliğiyle hayata geçirilen 'Ailelerin Umut'u gerçek oluyor' projesinden yararlandı. Uygulanan tüp bebek yöntemiyle olumlu sonuç alan çiftin, geçen cuma 2 kilo 470 gram ağırlığında kız ve 2 kilo 290 gram ağırlığındaki erkek ikizler bebekleri dünyaya geldi.

Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde sezaryenle dünyaya gelen ikiz bebeklerin yapılan ilk kontrolünde sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Bebekler, kontrol için kuvöze alınırken, çiftin konaklama giderleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tedavi masrafları ise Acıbadem Sağlık Grubu tarafından karşılandı.

OPR. DR. ÇAY: BU BEBEKLER PROJENİN İLK ÜRÜNÜ

Başarılı geçen operasyonu sezaryen ameliyatıyla gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Hasan Çay, bebeklerin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, "Yapılan kontrollerde ikiz gebelik olduğu anlaşıldı. Sorun yaşanmasın diye her türlü kontroller yapılmıştı. Hastamız, 36 haftalık gebe iken kontrole geldiğinde sancılıydı ve sezaryen kararı alındı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı sayın Fatma Şahin öncülüğünde bir proje başlatılmıştı. Bu bebekler, projenin ilk ürünü. Bebeklerimizin durumu şuanda gayet iyi ve kontrol amaçlı kuvöze alındı. Birkaç gün sonra ise taburcu edilecek" dedi.

'UMUTLARIMIZ GERÇEK OLDU'

İnşaat işçisi baba Aydın Yücel, bu projeyle rüyalarının gerçekleştiğini belirterek, "5 yıldır evliyiz. Sayın bakanımız bu projeyi çıkardığında bize de başvurduk. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Umutlarımız gerçek oldu. Değerli bakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

5 yıldır bebek hasreti çektiklerini söyleyen anne Zeliha Yücel ise, sürekli dua ettiklerini ve mutlu olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Allah'tan ümit kesilmez, sürekli dua ediyorduk. Tedavimiz o kadar zor değildi. Daha önce bir kez tüp bebek yaptık ama olmadı. Allah'tan ümidimizi kesmedik. Duygularımı anlatamıyorum, çok mutlu olduk."

5 yıl sonra bebek sevinci yaşayan Yücel çifti; erkek bebeklerine Yücel, kız bebeklerine ise Sudenaz isimlerini vereceği öğrenildi. - Gaziantep

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Gaziantep Aydın Bebek Politika Güncel Haberler

title