Festivalde Yağlı Güreş Heyecanı

Festivalde Yağlı Güreş Heyecanı

02.09.2013 10:43 | Son Güncelleme: 02.09.2013 10:43
Festivalde Yağlı Güreş Heyecanı

Çatalca Belediyesi 14. Erguvan Festivali içerisinde yer alan ve başlı başına dev bir organizasyon niteliği taşıyan Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri festivalin yedinci gününde yapıldı.

Büyük Yağlı Pehlivan Güreşlerine çevre il ve ilçelerden birçok güreş ağasının yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Gökhan Günaydın da gelerek Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara'nın misafiri oldu.

GÜREŞLERE YOĞUN KATILIM

14. Erguvan Festivali'nin yedinci günü Büyük Pehlivan Yağlı Güreşleri ile başladı. Güreşler öncesi Güreş Ağası Nadir Erol, Çatalca Belediye Başkan Yardımcıları Ufuk Akın, Metin Sezer ve Erhan Güzel cazgırlarla birlikte maniler eşliğinde halka duyuru yaparak güreş alanına geçtiler. Çatalca Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz, ebediyete göç etmiş gazilerimiz ve er meydanlarında güreşmiş pehlivanlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından İstiklal Marşımız hep birlikte söylendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı merasiminin ardından dua okundu. Okunan dua ile birlikte minik güreşçiler er meydanına çıkarak birincilik için kıyasıya yarıştılar. Minik1, Minik2, Teşvik1, Teşvik2, Tozkoparan, Ayak, Deste Küçükboy, Deste Büyükboy, Küçük Orta Küçükboy, Küçük Orta Büyükboy, Büyük Orta, Başaltı ve Baş klasmanları güreşleri sırasıyla yapıldı. Yoğun bir halk katılımının olduğu güreşlerde, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara'nın da Ankara'dan, Tekirdağ'dan ve İstanbul'dan misafirleri vardı.

Ulu Cami yanında yer alan Çatalca Er Meydanı'nda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Gökhan Günaydın, Çatalca Kaymakamı Dr. Nevzat Taşdan, İstanbul Milletvekilleri Ferit Mevlüt Aslanoğlu ve Süleyman Çelebi, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Velimeşe Belediye Başkanı Rasim Yüksel de yer aldı.

CEM KARA: "ATA SPORUMUZU YAŞATMAYA SÖZ VERDİK"

Güreşlerde Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara bir konuşma yaptı. Başkan Cem Kara Çatalca Er Meydanı'nı dolduran yüzlerce seyirciyi selamlayarak konuşmasına başladı. Başkan Cem Kara, "Saygıdeğer konuklarımız bizleri bugün yalnız bırakmadınız, er meydanını doldurdunuz. Pehlivanlarımız Anadolu'nun dört bir yanından geldiler, bizleri onurlandırdılar. Er meydanlarında bir söz vardır; eline, beline, diline sahip olacaksınız. Bizler ata sporu güreşi yaşatmaya söz verdik. Görev süremizde dördüncü güreşleri düzenliyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan baş cazgırımızdan hakem heyetine, davulcularımızdan güreşçilerimizin ailelerine Çatalca'nın sesini duyurdukları için, ata sporu güreşleri yaşattıkları için teşekkür ediyorum." dedi.

ERDOĞAN TOPRAK: "AMACIMIZ YİĞİTLERİN ER MEYDANINA ÇIKMASI OLMALI"

Başkan Cem Kara'nın ardından İşveren Sendikaları ve Meslek Kuruluşlarından sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak bir konuşma yaptı. Erdoğan Toprak konuşmasında; "Bazı meydanlar vardır ki torpiller geçmez. Onlardan birisi sanat, diğeri spordur. Burası er meydanıdır burada torpil geçmez. Genç nüfusu olan Türkiye'nin bazı sorumlulukları var. Bu sorumlulukların başında siyasetin spora alet edilmemesi gelmektedir. Çünkü ben CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevi dışında Bülent Ecevit döneminde Spor Bakanıydım. O dönem bir gayemiz vardı. O da sporun siyasete alet edilmemesiydi. Olimpiyatlara aday Türkiye sporunun sicilinde ne yazık ki doping diye bir gölge var. Umuyorum ki Türkiye bu gölgeyi üzerinden atar. Umut ediyorum ki bu ülkede sporu yönetenler doping gölgesini ortadan kaldırırlar. Bugün burada olmaktan mutluyuz. Bu bölgede çok yiğit yetişmektedir. Amaç bu yiğitlerin alın terini bu er meydanlarına akıtmasıdır. Bu konuda gösterdiği çabadan dolayı Belediye Başkanı Cem Kara'yı kutluyorum. Bu çalışmalarına daha yıllarca devam edeceği inancıyla hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum." dedi.

GÖKHAN GÜNAYDIN: "ÇATALCA BELEDİYESİ SPORA TEŞVİK ETMEYE DEVAM EDİYOR"

Erdoğan Toprak'ın konuşmasının ardından sözü alan Yerel Yönetimlerden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın; "Bugün burada sizlerle beraber ata sporumuzun çok güzel örneklerinin verildiği meydanda bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Çatalca Belediyesi olağan belediyeciliğin dışında sporla buluşmanın ve gençleri spora teşvik etmenin güzel örneklerini de veriyor. Bu çalışmaların daha da artacağından hiç kuşkum yoktur. Bu düşüncelerle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, iyi bir güreş seyri diliyorum." dedi.

BAŞ PEHLİVAN RECEP KARA OLDU

Çatalca Belediyesi tarafından yaklaşık 2 ay öncesinden çim çalışmalarının yapıldığı ve güreşçilerden, hakemlerden tam not alan Çatalca Er Meydanı'nda sonucu en çok merak edilen güreş klasmanı ise baş Pehlivanlık mücadelesi oldu. Baş Pehlivanlığı finalde Orhan Okulu'yu yenen Recep Kara kazanırken, Mehmet Yeşil üçüncü, Mükerrem Kıyı da dördüncü oldu.

YENİ AĞA HASAN KOÇ

Ayrıca güreşler devam ederken Çatalca Güreş Ağalığı için yapılan açık arttırmayı da Çatalca'nın eski Güreş Ağalarından Hasan Koç kazandı.

Çatalca Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde dereceye girenlerin listesi ise şöyle oluştu:

Minik1:

Adem Uzun

Arif Karataş

Ümit Yavuz

Ahmet Faruk Ak

Minik2:

Fatih Kırat

Abdülkadir Saydam

Enes Öztürk

Abdurrahman İyisen

Teşvik1:

Sedat Sucu

Şükrü Karapınar

Hüseyin İsot

Murat Bektaş

Teşvik2:

Murat Kandemir

Uğur Lafçı

Doğan Budak

İrfan Özel

Tozkoparan:

Yusuf Öztürk

Furkan Ad

Abdülkadir Can

Ülker Merkit

Ayak

Seyfullah Karavuş

Burak Koca

Doğukan Gazanfer

Mustafa Tor

Deste Küçükboy:

Mustafa Aslan

Ufuk Yanık

Çağdaş Fırtına

Muhammet Pelit

Deste Büyükboy:

Nedim Yıldırım

Yıldıray Alçın

Mehmet Bilhan

Orhan Gümüşpınar

Küçük Orta Küçükboy:

Gökhan Akçen

Davut Demir

Süleyman Başer

Fırat Akar

Küçük Orta Büyükboy:

İsmet Karabulut

Mürsel Kaya

Rıfat Poyraz

Ali Turan

Büyük Orta:

Erkan Mete

Okay Karaçavuş

Ekrem Akın

Yücel Serinbaş

Başaltı:

Onur Şenel

Koray Topal

Mehmet Taşçı

Mustafa Yenisancak

Baş:

Recep Kara

Orhan Okulu

Mehmet Yeşil

Mükerrem Kıyı

Kaynak: Bültenler

Manşet Haberler

title