Eskişehir-Topraksız Tarımla 1 Kilo Tohumdan 8-9 Kilo Ot Üret
Haberler » Güncel » Haber

Eskişehir-Topraksız Tarımla 1 Kilo Tohumdan 8-9 Kilo Ot Üret

'hasılmatik'e Tanıtım

Eskişehir-Topraksız Tarımla 1 Kilo Tohumdan 8-9 Kilo Ot Üret

'HASILMATİK'E TANITIM

PATENTİ Avustralyalı bir firmaya ait olan mevsim koşullarına bağlı olmadan topraksız tarım teknolojisiyle yılın 12 ayı yeşil çim üretebilen 'Hasılmatik' adı verilen makina Eskişehir'de yapıldı.

Eskişehir'deki Teksan Sanayi Sitesi'nde bulunan 'Berka Tarım Limited Şirketi' tarafından seri üretime başlanılan 'Hasılmatik' tanıtıldı. Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Kamil Atıcı, 'Hasılmatik' sayesinde mevsim koşullarına bağlı olmadan, topraksız tarım teknolojisiyle yılın 12 ayı yeşil çim üretebildiklerini söyledi. Makinanın Avrupa'da ilk kez Eskişehir'de üretildiğini belirten Atıcı şu bilgileri verdi:

"Topraksız tarım teknolojisiyle 1 kilo kuru arpa, buğday ya da çavdar tohumunu 6 günde 8- 9 kilo arpa çimine dönüştürerek yem, su ve enerji maliyetlerinden en az yüzde 60 tasarruf sağlayan 'Hasılmatik', şirketimiz tarafından uluslararası patentiyle ilk defa Eskişehir'de imal edildi. Su ve elektrik tüketimi çok düşük olan ve hiçbir kimyasal ilaç gerektirmeyen Hasılmatik çevre ve tüketici dostu bir teknolojidir. Fakat en önemli özelliği yem maliyetlerini en az yüzde 60 oranında azaltarak hayvancılığı çok karlı hale getiriyor olmasıdır. Makina 1 yıl içerisinde kendisini amorti etmektedir. Tamamen hijyenik ortamda, topraksız, gübresiz, ilaçsız ve çevreci metotla, alternatif bitkisel üretim yapılabilmektedir. Klimatik ortamda 6 gün gibi sürede üretimi yaparak 7'inci günden itibaren son derece besin değeri yüksek hayvansal kaba yemi üretmek mümkündür. Arpa dışında buğday ve çavdar gibi serin bitki üretimleri de yapılabilmektedir. Makinenin amacı hayvancılığın ihtiyacı olan kaba yemi minimum maliyetle maksimum değerli ve besleyici kaba yemi sürekli ve sürdürülebilir hale getirmektir."

Toplantıya katılan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Harun Baytekin, Türkiye koşullarında bu makinanın kaba yem üretiminde önemli boşluğu dolduracağını söyledi. Prof.Dr. Baytekin, Türkiye'nin su kaynakları yönünden gerçekte fakir bir ülke olduğunu, su kaynaklarının da sınırlı olduğunu anlatırken şöyle dedi:

"Hayvan beslemede 2 önemli ürün yonca ve mısır yetiştiriciliği son derece zor. Güneydoğu'da hayvancılık iyi durumda. Ancak bu bölge de 7-8 ay kar altında kalıyor. Bu dönemde hayvanlara taze, yeşil yem temin etmek neredeyse imkansız. Böyle bir durumda Türkiye hayvancılığının kaba yem sorunun çözmede ve hayvancılık maliyetlerini daha aşağı düşürmede bu makina önemli kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Makinanın testlerini yaptık. 1 kilo arpadan çimlenmiş, hayvanlar tarafından kökleri dahi yenebilen 8-12 kilo ot elde ediliyor. 600-650 kilo canlı ağırlığa sahip bir hayvan 25 litre süt veriyorsa günde 20-30 kilo arasında yeşil ot yemesi gerekiyor. Böyle bir durumda 3 kilo arpa ile biz 1 ineğin yeşil ot ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliyoruz. Bir süt sığırının makine ile yeşil ot ihtiyacını karşılamak için 1 TL masrafımız oluyor. Makine hayvan başına günlük olarak 5-7 arasında maliyetinin düşmesini sağlıyor."

Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Kamil Atıcı, makinanın 3 metre boyunda 6 metre eninde olduğunu 45 bin TL'ye satışa sunduklarını söyledi. Atıcı, 70-80 adet sığırı olan çiftliklerin bir yıl içerisinde aldıkları makineyi amorti edebileceğini belirtti.