Haberler

Bakanlık bu kez işi sıkı tutuyor! 10 ilde ekipler sahaya indi, marketlerde tek tek inceleme yapılıyor

Güncelleme:

Ticaret Bakanlığı ekipleri; Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana dahil olmak üzere 10 ildeki marketlerde ramazan öncesi temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimi yaptı. Denetimlerde ürünlerin fiyat etiketi, fahiş fiyat artışı ve ürün bilgileri incelendi. Son 2-3 ay içerisindeki fiyat hareketleri ve bugünkü fiyat hareketlerini karşılaştıran ekipler, bir anormallik gördüğünde Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'na gönderiyor.

Düzenli olarak market denetimlerini sürdüren Bakanlık, yaklaşan ramazan ayı dolayısıyla bu denetimlerini sıklaştırdı. Bu kapsamda Bakanlık ekiplerince Ankara, İstanbul, Adana, Mersin, Bursa, Antalya, Konya, İzmir, Kocaeli ve Kayseri'deki marketlerde eş zamanlı fahiş fiyat ve etiket denetimi yapıldı. Ekipler, özellikle temel gıda ve temel ihtiyaç ürünlerine yönelik etiketleri inceledi.

ETİKET FİYATI İLE KASA FİYATI KARŞILAŞTIRILIYOR

Denetimlerde, ürünlerde fahiş fiyat olup olmadığına, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunup bulunmadığına, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ile önceki fiyatı gibi bilgilere bakıldı. Meyve ve sebze reyonunda da ürünlerin menşei ve geliş fiyat bilgisi Hal Kayıt Sistemi (HKS) üzerinden kontrol edildi.

Ticaret Bakanlığı, Ramazan öncesi marketlerde fahiş fiyat ve etiket denetimi gerçekleştirdi

"FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARIYLA İLGİLİ DENETİMLERİMİZ VAR"

Ankara Ticaret İl Müdür Vekili Elif Tan, Ankara'da bir markette gerçekleştirilen denetimin ardından yaptığı açıklamada, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fiyat etiketi ve haksız fiyat artışlarıyla ilgili denetim yaptıklarını söyledi. Marketlerde özellikle fiyat etiketlerini incelediklerini aktaran Tan, "Etiketlerde, malın birim fiyatı, satış fiyatı ve üretildiği yer gibi unsurların olup olmadığına, ayrıca ürünün raf ve kasa fiyatının uyumuna bakıyoruz. Ayrıca fahiş fiyat artışları ile ilgili denetimlerimiz de var." dedi.

Tan, resen ve şikayet üzerine denetim yaptıklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanımızın gösterdiği 'Türkiye Yüzyılı' hedefinin temel taşlarından 'Ticaret Yüzyılı' hedefleri doğrultusunda Ticaret Bakanlığı olarak ramazan ayı öncesinde fahiş fiyat artışlarının olumsuz etkilerinden tüketicileri korumak ve fiyat etiketlerinde yer verilen yanıltıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetinin önüne geçebilmek için yaygın ve yoğun denetimlere devam ediyoruz."

BÜYÜK GIDA TOPTANCILARI DA DENETLENDİ

İstanbul Ticaret İl Müdürü İsmail Menteşe ve beraberindeki ekip de Kağıthane'de bulunan bazı marketlerde denetim gerçekleştirdi. Ramazan ayı öncesinde ürün fiyatlarını kontrol ettiklerini ifade eden Menteşe, "Yaklaşık üç haftadır İstanbul'daki büyük gıda toptancılarını denetliyoruz. Oradaki ürünleri inceledik. Perakendede de temel gıda maddeleri başta olmak üzere ramazan ayında yoğun tüketilecek ürünlere yönelik hem etiket hem fahiş fiyat denetimi yapıyoruz." dedi.

Ticaret Bakanlığı, Ramazan öncesi marketlerde fahiş fiyat ve etiket denetimi gerçekleştirdi

"150 YENİ DENETEMEN İSTANBUL'A GELDİ"

Menteşe, kontroller esnasında ürünün fiyat değişim tarihi ile şu an ki satış fiyatına da dikkat ettiklerine işaret ederek, "Son 2-3 ay içerisindeki fiyat hareketleri ve bugünkü fiyat hareketlerini karşılaştırıp, burada bir anormallik gördüğümüzde Bakanlığımızdaki Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna gönderiyoruz. Orada da bu firmaya farklı tutarlarda idari para cezaları uygulanıyor. Şu anda 150 yeni denetmen arkadaşımız İstanbul'a geldi. Ramazana kadar eğitimleri devam edecek. Ramazan ayı öncesinde başlattığımız bu denetimlere, ramazan ayı boyunca da yoğun şekilde devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların alışveriş yaparken etiket üzerindeki fiyat değişim tarihine bakmasını tavsiye eden Menteşe, herhangi bir olumsuz durumla karşılaşanların e-Devlet ve "Alo 175 Tüketici Danışma Hattı" üzerinden kendilerine şikayette bulunabileceklerini bildirdi.

ALDATICI İNDİRİMLERE MÜDAHALE EDİLİYOR

Mersin Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer de kent genelinde market denetimlerinin aralıksız sürdüğünü söyledi. Tespit ve inceleme sonuçlarının tutanakla kayıt altına alındığını aktaran Sümer, "Fiyat etiketlerinde yer verilen göstermelik, aldatıcı ve yanıltıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetiyle mücadelemize devam ediyoruz. Hem masada hem de sahada, yaklaşan ramazan ayı öncesi gerçekleştirdiğimiz yoğun denetimlerimiz sürüyor." ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı, Ramazan öncesi marketlerde fahiş fiyat ve etiket denetimi gerçekleştirdi

"FAHİŞ FİYATA YELTENENLERE ASLA GEÇİT VERİLMEYECEK"

Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, tüketicilerin, tacirin ve esnafın korunması maksadıyla ülke genelinde Ticaret Bakanı Ömer Bolat, il genelinde de Vali Seddar Yavuz'un talimatları doğrultusunda fiyat etiketi, haksız fiyat artışı, kasa ve raf fiyatı arasındaki farkların denetlenmesine yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Denetimlerin devam edeceğini ifade eden Uzunkaya, "Özellikle yaklaşan ramazan ayında hem gıda toptancıları hem marketler üzerinde yoğun denetimimiz devam edecektir. Bu denetimlerimiz sadece tüketicimizin korunmasına yönelik değil, dürüst, basiretli tacirlerimizin de haklarını korumaya yönelik olacaktır. Denetimler kimseye zarar vermek için değil, tam tersine tacirimiz, esnafımız ve tüketicimizin haklarını belli ölçülerde korumaya yöneliktir. Bu anlamda haksız fiyat artışlarına ya da fahiş fiyata yeltenecek tacirimize ve esnafımıza asla geçit verilmeyeceğini buradan ilan etmek istiyoruz." diye konuştu.

İDARİ PARA CEZASI UYGULANIYOR

İzmir'de de Alsancak semtindeki bir zincir marketin şubesini denetleyen ekipler, fahiş fiyat, satıştan kaçınma, etiket ve kasa arasında fiyat farkı olup olmadığına yönelik incelemelerde bulundu. İzmir Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri, günde en az 5 ekiple kent genelinde 50-60 işletmede denetim yaptıklarına işaret etti. Denetimlerde mevzuata aykırılık tespit edilmesi durumunda işletmelere idari para cezası uygulandığı bildirildi.

Ticaret Bakanlığı, Ramazan öncesi marketlerde fahiş fiyat ve etiket denetimi gerçekleştirdi

Kaynak: AA / Ekonomi

Ticaret Bakanlığı İstanbul Ankara Adana İzmir Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 20 Nisan Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Irak'taki Şii Milis Gücü Haşdi Şabi'ye Hava Saldırısı Düzenlendi E Devlet çöktü mü Son Dakika? E Devlet'te sorun mu var 20 Nisan Cumartesi 2024 20 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 20 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Nisan 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Nisan Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Nisan Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Nisan İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Nisan 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 20 Nisan Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 20 Nisan Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Nisan Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! 22 Nisan Pazartesi günü okullar tatil mi, yarım gün mü? 20 Nisan Cumartesi Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Sadettin Saran kimdir, serveti ne kadar?
500

Yorumlar (78)

Kara_kalem:

DEVLETİN KENDİ NEZLİNDEKİ TARIM KREDİ MARKETLERİN FİYAT OLARAK DİĞERLERİNDEN ARTI VAR EKSİSİ YOK KURUMSAL MARKA FİYATINA FASON ÜRÜN SATIYORLAR ÖNCE KENDİNİZİ DENETLEYİN

316
18
yanıtYanıtla
Temel Temel:

Öncelik le Tarım krediyi denetlesinler. en uçuk fiyatlar orada normal marketlerin çok üzerinde satış yapıyorlar

260
16
yanıtYanıtla
haksız mıyım:

fırıncılar federasyonunun açıklaması: 2000 yılında asgari ücretli 900 küsür ekmek alınıyordu. bugün ise 2800 civarında ekmek alınıyor. bu millet asildir ancak içinde beyni işgal edilmiş, kendi milletinin değerlerine düşman, iflah olmaz komiler vardır. ve onlar razı olmaz. biz de onlara bayılmıyoruz zaten.

22
86
yanıtYanıtla
esrefpasali:

senin yapacagin hesabi seveyim, haksizsin, ekmek 10 tl, asgari ucret net 17 bin 2 lira 1700 ekmek eder ,, [ 2,800/10=28.000 senin asgari ucret]

yanıt60
yanıt13
haksız mıyım:

ben de seni seveyim. ekmek 6 lira. 17 bin tl de ashgari ücrt. BEYİN DE BEDAVA. topla böl, çıkar. bulabilirsen?

yanıt13
yanıt51
meko:

Matematik dersine beden hocasnmi geliyordu birader,cahilsiniz deyince kızıyorsunuz bu nasıl hesap böyle asgari ücreti 28 bin lirami oldu bizim haberimiz yok

yanıt30
yanıt8
Sezgin Sezgin:

Bu kadar da dalkavuk olunmaz ki..ekmek 6 lira diyor..250 gram ekmek 10 lira olmuş...ayıptır ne ..sştaset uğruna buralarda şaklabanlık yapıyorlar

yanıt50
yanıt8
Metehan Eryilmaz:

2000 yılında en düşük emekli maaşı asgari ücretin 1.5 katıydı. Yani bugün ortalama 24-25 bin lira olması gerekiyordu. Şu ekmek hesabını bir de emekliye göre yapsana. Nerde emekliden çalınan 15 bin lira? Trollük yapma boş yere gene haksızsın.

yanıt49
yanıt8
faruk merttürk:

1974 yılında ilkokul öğretmeni maaşı ile 20 tane kurbanlık koyun alınıyordu. Buna ne dersiniz.

yanıt30
yanıt6
Nuri Aga:

Nerde la 6 liraya ekmek.

yanıt26
yanıt1
Tüm 78 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title