Haberler

Kabine toplantısı, Beştepe'de başladı! Masada milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret konusu var

Güncelleme:

Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe'de başladı. Toplantının ana gündem maddesi milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret konusu olacak. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret komisyonunun 11 Aralık'ta gerçekleşecek ilk toplantısı öncesi süreçle ilgili kabine üyelerini bilgilendirecek.

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Beştepe'de toplandı. Masadaki en önemli gündem maddesi asgari ücrete yapılacak zam olacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNESİ TOPLANIYOR

Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de gerçekleştiriliyor. Toplantının ana gündem maddeleri, iç ve dış politikadaki gelişmeler, Gazze'deki son durum, enflasyon ve ekonomi olacak.

ANA GÜNDEM MADDESİ ASGARİ ÜCRET

Kabine toplantısında, milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrete geniş yer ayrılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret tespit komisyonunun 11 Aralık'ta yapılacak ilk toplantısı öncesi süreçle ilgili Kabine üyelerini bilgilendirecek. Kabine'nin bir diğer ekonomi maddesi enflasyonla mücadele olacak. Enflasyon ve hayat pahalılığına karşı atılacak adımlar ele alınacak.

GAZZE'DEKİ SON DURUM GÖRÜŞÜLECEK

Toplantıda İsrail'in Gazze'de devam eden katliamları ve kalıcı ateşkes zemini yaratmak için yapılması gerekenler görüşülecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gazze'deki insanlık dramının sona ermesi için yaptığı diplomatik girişimler ve Türkiye'nin insanı yardımları masaya yatırılacak.

Kabine toplantısı, Beştepe'de başladı! Masada milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret konusu var

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YUNANİSTAN'A GİDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diplomasi trafiğinin yoğun olduğu bir haftayı geride bıraktı. Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar ziyaretinin ardından Yunanistan'a gidecek. Toplantıda, Ankara-Atina hattındaki son durumun değerlendirmesi de yapılacak.

BAKAN IŞIKHAN: ASGARİ ÜCRETE TEK ZAM OLACAK

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Işıkhan yaptığı açıklamalarda, asgari ücrete bu yıl tek zam olacağını söylemişti. Bakan Işıkhan, "Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü." ifadelerini kullanmıştı.

Kabine toplantısı, Beştepe'de başladı! Masada milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret konusu varÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan.

ERDOĞAN: BİR KEZ VERİLECEK ZAMLA BU İŞ BİTER

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, "Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan'dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz." demişti.

TÜRK-İŞ BAŞKANI ATALAY: AÇLIK SINIRININ ÜZERİNDEN BİR PAZARLIK OLUR

Türk İş Başkanı Ergün Atalay, geçtiğimiz günlerde asgari ücret pazarlığıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz onun üzerinden bir pazarlık olur" diyen Atalay, asgari ücret pazarlığında alt sınırın 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olan 14 bin 25 lira olduğunu söylemişti. Kamuoyunda 16-17 bin liralık bir beklenti oluşmuşken, Türk-İş Başkanı'nın rakamı bu denli düşürmesi milyonları hayal kırıklığına uğratacak.

Kabine toplantısı, Beştepe'de başladı! Masada milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret konusu varTürk-İş Başkanı Ergün Atalay.

ZAM BEKLENTİSİ YÜZDE 40-50 ARASI

Kamuoyunda asgari ücret zammı için yüzde 40-50 arasında bir beklenti oluşmuş durumda. Eğer zam yüzde 40 olursa asgari ücret 15 bin 963 lira, yüzde 45 olursa 16 bin 533 lira, yüzde 50 olursa 17 bin 103 lira olacak.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Ekonomi

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Politika Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 4 Mart 2024 Ankara su kesintisi listesi! 4 Mart 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 4 Mart 2024 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? Watergarden AVM satıldı mı? AVM'nin ortaklarından biri TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'ydi 5 Mart 2024 Günlük Burç Yorumları: 5 Mart Salı burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Cevat Öncü kimdir? CHP Samsun Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü kaç yaşında, nereli? İsmet Yıldırım kimdir? AK Parti Ümraniye Belediye Başkan adayı İsmet Yıldırım kaç yaşında, nereli? Azize Çeroğlu kimdir? CHP Sakarya Belediye Başkan Adayı Azize Çeroğlu kaç yaşında, nereli? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 4 Mart GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! Serkan Karayiğit kimdir? CHP Osmaniye Belediye Başkan Adayı Serkan Karayiğit kaç yaşında, nereli? Bedii Onan kimdir? Zafer Partisi Çorum Belediye Başkan adayı Bedii Onan kaç yaşında, nereli? Ulaş Tepe kimdir? CHP Ordu Belediye Başkan Adayı Ulaş Tepe kaç yaşında, nereli? Hulusi Özen kimdir? CHP Niğde Belediye Başkan Adayı Hulusi Özen kaç yaşında, nereli? Mehmet Bilgin kimdir? CHP Nevşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Bilgin kaç yaşında, nereli? Kemal Karlı kimdir? Zafer Partisi Burdur Belediye Başkan adayı Kemal Karlı kaç yaşında, nereli?
500

Yorumlar (6)

mustafa cilan:

%40-50 zam kimin beklentisi? Siz ruh hastası mısınız? 1 yıllık zam deniliyor hemde. Çalışanın beklentisi minimum %90 zam. Sizin dediğiniz işverenlerin beklentisidir.

33
3
yanıtYanıtla
SAMET TEMAS:

14.250,00TL yeter de artar. hadi düz 15.019,00 TL olsun. fazla zam enflasyonu körüklüyor arkadaşlar, artık bir durulmalı.

4
23
yanıtYanıtla
ŞAŞKIN:

En ucuzundan Kira, faturalar tek başına aylık 15 bin yapar. En ucuzundan gıda giyim eğitim sağlıkta 15 bin yapar olur 30 bin. Gerçek açlık sınırı 30 bindir. Bir külot bir atlet alsanız bin lira yapar. Bugünkü şartlarda asgari ücretin 17 binlerde konuşulması vicdani insani duygulara sığmaz...

13
0
yanıtYanıtla
bekir yapici:

yöneten sermaye sendika isveren tarafinda oldugu ve halkinin %68 nin asgari ücretli dar gelirli ve acliga mahkum emekli oldugu bir ülkeye huzur ve refah gelmez dolayisiyla dengesiz ve gelir düzeyi düsük ülkelerde piyasa canlanmasi beklenmez yönetenlerin ve halkin gideri gelirinden daha fazla oldugu sürecede enflasyon düsmez borc bitmez.

12
0
yanıtYanıtla
Ütopik Yorumcu:

Mustafa Cilan sen şaşırmış olmalısın 24.000 TL net maaş işverene maliyeti 30,000 TL nasıl bir ruh haliyle yazdın bunu anlamadım en fazla olacağı 15 17 arasıdır.

0
10
yanıtYanıtla
selim ayvaz:

KİT Taşeron işçisine verilen kadro sözünüzü ne zaman halledeceksiniz

2
5
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title