Haberler

Beyaz Altın Kan Kaybediyor

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Erdoğan, 2014 yılında Antalya genelinde 60 bin dönümde pamuk ekimi yapılırken 2015 yılında bu rakamın 35-40 bin dönüm civarında gerçekleştiğini söyledi.

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Erdoğan, 2014 yılında Antalya genelinde 60 bin dönümde pamuk ekimi yapılırken 2015 yılında bu rakamın 35-40 bin dönüm civarında gerçekleştiğini söyledi. Erdoğan, Manavgat'ta da durumun farklı olmadığını, 7 bin dönüm olan pamuk ekim kapasitesinin bu yıl 4 bin dönüme düştüğünü ve bununla doğru orantılı olarakta rekoltenin düştüğünü ifade etti.

ANTBİRLİK Manavgat Birlik Temsilcisi Salih Aykut, 158 Nolu Manavgat Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Metin Yiğit, 158 Nolu Manavgat Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Cemil Özden ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen ANTBİRLİK Genel Müdürü Hasan Erdoğan, 2015 yılını değerlendirdi. Antalya genelinde olduğu gibi Manavgat'ta da pamuk ekim alanlarının her geçen gün azaldığına dikkat çeken Erdoğan, "2014 yılında Manavgat'ta 7 bin dönüm alanda pamuk ekimi yapıldığını söyledi. Erdoğan, "2014 yılında pamuk rekoltesi 2 bin 290 olarak gerçekleşirken, sel felaketinden bin ton pamuk tarlada kaldı, bin ton pamukta ise kalite kaybı yaşandı. Çiftçinin zararı 3 milyon lirayı buldu. Sel felaketinden etkilenen ve hasar raporu alan üreticilere bin 500 ile 8 bin lira arasında ödeme yapıldı. ANTBİRLİK olarak ortaklarımızın 1.5 milyon lirayı bulan borcunu iki taksit halinde erteledik. Antalya genelinde ise 60 bin dönüm alanda pamuk ekimi yapılırken, rekolte 20 bin 840 ton olarak gerçekleşti. Antalya genelinde 35 milyon lira ödeme yaptık" dedi.

Pamuk ekili alanların 2015 yılında Antalya genelinde olduğu gibi Manavgat'ta da azaldığını belirten Erdoğan, "Antalya'da bu yıl 35-40 bin dönüm dolayında alanda pamuk ekimi gerçekleştirildi. Manavgat'ta ise geçen yıl 7 bin dönüm olan pamuk ekimi 4 bin dönüme düştü. Manavgat'ta bu yıl 2 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Maliyet 2 lira dolayında. Pamuk fiyatını borsaya göre belirleyecek ve açıklayacağız" dedi. - ANTALYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Hasan Erdoğan Manavgat Antalya Ekonomi Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500

Yorumlar (1)

Bülent Ecevit AKPbitikvurguncuMobil-IOS:

AKP kan kaybedecek tarımı öldürdü kıydı Akdeniz'e TOKİ ev yaptı çiftçi destek almadı seçimde sandığa gömülecek gidip geri gelmeyecek

0
6
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title