Haberi Paylaş

Bakan Nebati madde madde sıraladı! İşte esnaftan tüketiciye tüm kesimleri ilgilendiren vergi kolaylıkları

Ekonomi Haberleri

"Esnafımızdan işçilerimize, çiftçilerimizden yatırımcılarımıza kadar tüm kesimleri ilgilendiren vergi politikalarını hayata geçiriyoruz." notuyla sosyal medyadan paylaşım yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati; tüketici, esnaf, işveren ve yatırımcılara sağlanan vergi kolaylıklarını madde madde sıraladı.

Hazine Ve Maliye Bakanlığı, esnaftan işverenlere, yatırımcılardan tüketicilere kadar tüm kesimlere sağlanan vergi kolaylıklarını madde madde derledi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Esnafımızdan işçilerimize, çiftçilerimizden yatırımcılarımıza kadar tüm kesimleri ilgilendiren vergi politikalarını hayata geçiriyoruz." ifadesini kullandı.

Geniş kitleleri ve işletmeleri desteklediklerini belirten Nebati, "Gece gündüz demeden gencinden yaşlısına kadar her vatandaşımıza, temel gıdadan asgari ücrete varıncaya dek, vergi boyutu ile nasıl destek olabileceğimizi hesaplıyor ve gecikmeden bu adımları atıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Nebati'nin paylaşımında, sağlanan vergi kolaylıklarına ilişkin grafik de yer aldı. Bu kapsamda esnaf ve işverene sağlanan vergi kolaylıkları 9 madde halinde sıralandı.

Söz konusu kolaylıklar şöyle:

 • Evden üretim yapanların beyanname verme, defter tutma ve belge düzenleme gibi zorunlulukları bulunmuyor. E-ticarete konu olan ve evde imal ettikleri ürünleri satanlar da esnaf muafiyetinden yaralanabiliyor.
 • Basit usule tabi 850 bin esnafın ticari kazançları gelir vergisinden istisna tutuluyor.
 • Sosyal medya içerik üreticilerinin kazançları basit bir yöntemle vergilendiriliyor.
 • Geçici vergi beyanname sayısı 4 yerine 3 olarak belirlendi.
 • Genç girişimcilere 3 yıl boyunca gelir vergisi istisnası uygulanıyor.
 • Asgari ücrette gelir ve damga vergisi istisna tutuluyor.
 • İnteraktif vergi daireleri üzerinden hızlı ve uzaktan hizmet veriliyor.
 • Çiftçilerin destek ödemelerinden vergi alınmıyor.
 • Yurt dışı ve içi varlıkların bildirim ve beyan edilerek kayıtlara alınmasına imkan tanıyan "Yeni Varlık Barışı" düzenlemesi hayata geçirildi.

Bakan Nebati madde madde sıraladı! İşte esnaftan tüketiciye tüm kesimleri ilgilendiren vergi kolaylıkları

Tüketiciye sağlanan vergi kolaylıkları 4 madde halinde aktarılırken, enflasyonla mücadele ve vatandaşların alım gücünü artırmak amacıyla 2022 yılında hayata geçirilen KDV oran indirimleri ile yaklaşık 50 milyar lira vergiden vazgeçildiği belirtildi. Tüketiciye yönelik diğer düzenlemeler şöyle sıralandı:

 • Toptan-perakende ayrımı kaldırılmak suretiyle gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 1'e indirilerek uygulama kolaylığı sağlandı.
 • Vatandaşların tüketim sepetinde önemli yer tutan temizlik ve hijyen maddelerinde KDV oranları yüzde 8'e indirildi.
 • Enerji teslimlerinin genelinde yüzde 18 KDV uygulanırken, meskenlerde kullanılan elektrikte ve çiftçilerin sulamada kullandığı elektrikte KDV oranları yüzde 8'e indirildi.

Bakan Nebati madde madde sıraladı! İşte esnaftan tüketiciye tüm kesimleri ilgilendiren vergi kolaylıkları

Açıklamada verilen bilgilere göre yatırımcıya sağlanan KDV kolaylıkları ise şöyle:

 • KDV'de alıcı mükelleflerin satıcı mükelleflere bağlı olumsuzluklardan etkilenmemesi amacıyla "İsteğe Bağlı Tam Tevkifat" uygulaması hayata geçirildi.
 • İmal ettikleri malları doğrudan ihraç eden imalatçılara, ihracat bedelinin yüzde 10'una kadar devreden KDV tutarı ile sınırlı olarak iade talep etme imkanı getirildi.
 • İmalat sanayine yönelik yatırım teşvik belgesi kapsamında yapılan inşaat yatırımlarındaki istisna 2025 yılı sonuna kadar uzatılırken, turizm inşaat yatırımları da kapsama alındı ve istisna uygulaması kolaylaştırıldı.
 • Dahilde işleme ve geçici kabul rejimleri kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak maddelerin KDV'siz alınabilmesine yönelik uygulama 2025 sonuna kadar uzatıldı.
 • Sanayi sicil belgesine haiz olan sanayicilerin, imalat sanayisinde kullanılmak üzere alacakları yeni makine ve teçhizatlar için yatırım teşvik belgesi olmasa dahi 2022 yılı sonuna kadar KDV istisnasından yararlanmalarına imkan sağlandı.
 • 6745 sayılı Kanunun 80. maddesi kapsamında teşviklerden yararlanmasına karar verilen teknolojilerin geliştirilmesi için AR-GE faaliyetleri sonucunda üretilen motorlu taşıt araçlarının geliştirilmesine yönelik verilen mühendislik hizmetlerine ilişkin istisna uygulaması getirildi.

Bakan Nebati madde madde sıraladı! İşte esnaftan tüketiciye tüm kesimleri ilgilendiren vergi kolaylıkları

Kaynak: AA / Zeynep Canlı - Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Politika Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

İsmail Kalkan:

Sayın bakan vergisini ödiyen kişileri cezalandırnayı ne zaman bırakacaksınız vergi affı diye cıkardıgınız sözde kanunları bırakın artık kimin vergi borcu varsa belli bir söre verin ödesinler yada tüm mal varlığına ek koyun satılamaz ihtarı cekmeyin el koyun

abdulkadir koç:

ekmek fiyatını 1 lira yapın evlerinde tek elden bilirkişi satsın

Mutlu SÜTÇÜ:

BOŞ İŞ BUNLARIN HEPSİ. GÜCÜNÜZ YETİYORSA AKARYAKIT DEMİR ÇİMENTO VB İNŞAAT MALZEMELERİNİN TAMAMINDAKİ KDV Yİ ÖTV YE ÇEVİRİNDE GERÇEK YOLSUZLUKLAR FATURACILAR ORTALIKTAN SİLİNSİN. ÜLKENİN %18LİK KDV KAYIPLARI SON BULSUN. GELECEĞE GÜVEN İLE BAKALIM.

Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title