Haberler

İran ve Türkmenistan arasında işbirliği belgeleri imzalandı

Abone Ol

İran ve Türkmenistan arasında ulaştırma, enerji, tarım, eğitim ve yatırım alanlarında işbirliğine odaklanan beş belge imzalandı. İmza törenine İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Kurbankulu Berdimuhamedov katıldı.

TAHRAN, 31 Mayıs (Xinhua) -- İran ve Türkmenistan farklı alanlarda işbirliğini geliştirmeye yönelik beş belge imzaladı.

İran resmi haber ajansı IRNA'nın bildirdiğine göre belgeler İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Kurbankulu Berdimuhamedov'un katılımıyla Salı günü Tahran'da imzalandı.

İmzalanan metinlerde ulaştırma, uluslararası koridorların inşası, enerji ve elektrik alışverişi, tarım, eğitim ve yatırım alanlarında işbirliğine odaklanıldığı belirtildi.

Reisi, imza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında, bu belgelerin imzalanmasının iki ülkenin ikili siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri genişletme kararlılığının ve iradesinin bir tezahürü olduğunu söyledi.

Reisi, su, elektrik ve ulaşım sektörlerinde ikili işbirliğini geliştirme ve tarım sektöründe teknik ve mühendislik hizmetleri alışverişini artırma çağrısında bulundu.

İbrahim Reisi, İran ve Türkmenistan'ın Shanghai İşbirliği Örgütü gibi bölgesel ve bölgelerarası örgütlerde işbirliğini artırma kararı aldıklarını da sözlerine ekledi.

Kurbankulu Berdimuhamedov ise, İran ile Türkmenistan arasındaki "dostluk ve kardeşlik" ilişkilerinin çok eskiye dayandığını söylerken, Türkmenistan'ın bu tür bağları geliştirmek için çalışacağının sözünü verdi.

Yine Salı günü İran Petrol Bakanı Cevad Ovci, İran'ın yakında Türkmenistan ile günlük 10 milyon metreküp doğal gaz ithalatı için, 21 Haziran'dan önce yürürlüğe girecek bir anlaşma imzalayacağını söyledi.

Üst düzey bir heyetin başında bulunan ve Salı günü İran'a gelen Kurbankulu Berdimuhamedov, İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ile de bir araya geldi.

Kaynak: Xinhua / Dünya

İbrahim Reisi Türkmenistan İran Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

12 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 12 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 12 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 12 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 12 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 12 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 12 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? EURO 2032 Türkiye'den alınacak mı? 12 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Halil Umut Meler'i tekmeleyenler kim? Ankaragücü Ç. Rize maçı sonrası hakeme tekme atanlar yakalandı mı? 12 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? TFF Faruk Koca kararı ne? Futbol Federasyonu Ankaragücü Başkanı hakkında karar verdi mi? Hakemler haftaya maça çıkmayacak mı? Hakemler neden maça çıkmama kararı aldı? Ankaragücü - Ç.Rizespor maç özeti! (VİDEO) Ankaragücü - Ç.Rizespor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title