Dışişleri Bakanı Babacan, Yunanistan'a Gitti

Dışişleri Bakanı Babacan, Yunanistan'a Gitti

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Yarın Yunanistan'da Yapılacak Görüşmelerde İki Ülke Arasında Yeni Güven Arttırıcı Önlemler Üzerinde Mutabık Kalıp, Bunları Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile Birlikte Açıklamayı Öngördüklerini Söyledi.

Dışişleri Bakanı Babacan, Yunanistan'a Gitti

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, yarın Yunanistan'da yapılacak görüşmelerde iki ülke arasında yeni güven arttırıcı önlemler üzerinde mutabık kalıp, bunları Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile birlikte açıklamayı öngördüklerini söyledi.

Babacan, Yunanistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamada, Yunanistan ziyaretinin önemli bir ayağını yarın Atina'da yapılacak Türk-Yunan İş Forumu toplantısının oluşturacağını kaydetti.

Bu toplantıda, Yunanistan ziyaretinde kendisine eşlik eden Türk iş adamlarıyla, Yunanlı iş adamlarının bir araya geleceğini belirten Babacan, "Karşılıklı olarak hızla gelişen iş ilişkilerinin bu ziyaretimiz vesilesiyle yeni bir ivme kazanmasını bekliyoruz" dedi.

Yarınki ziyarette iş forumu sırasında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Yunan iş adamları kuruluşu arasında da bir işbirliği anlaşması imzalanacağını kaydeden Bakan Babacan, Yunanistan'la olan ekonomik ilişkilerin yanı sıra kültürel ilişkilerin de geliştiğini ve kültürel değişim programı çerçevesinde yarınki ziyarette ayrıca bir uygulama protokolünün imzalanmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Dışişleri Bakanı Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ziyaretimizdeki bir diğer önemli konu da, biliyorsunuz uzunca bir süredir devam eden istikşafi görüşmeler var ve yine şu ana kadar açıklamış olduğumuz 19 tane güven artırıcı önlem var. Yarınki görüşmelerimizde bu 19 tane güven arttırıcı önleme ek olarak, bazı yeni güven artırıcı önlemler üzerinde de mutabık kalıp, Yunanlı meslektaşımla beraber açıklamayı öngörüyoruz.''