Bölgesel Kürt Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizai:

Bölgesel Kürt Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizai:

Bölgesel Kürt Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizai, Türk Askerlerinin Bir An Önce Topraklarından Çıkmasını Umduğunu Söyledi.

Bölgesel Kürt Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizai:

Bölgesel Kürt Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizai, Türk askerlerinin bir an önce topraklarından çıkmasını umduğunu söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara harekatıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bölgesel Kürt Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Dizai, operasyonun bir an önce sonuçlanmasını umduğunu söyledi. Dizai, "Türk ordusunun 25 yıldır PKK'ya yönelik operasyonlarının devam ettiği çok açık. Bu operasyonlardan hiçbir sonuç çıkmadı. PKK tüm operasyonlardan kurtulmayı başardı ve varlığını devam ettiriyor. 1990'larda Türk ordusu ile Kürt yönetiminin ortak operasyonları oldu. Ancak bunlardan da bir sonuç alınamadı. Şimdi oturup durumu tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Tüm tarafların kabul edebileceği bir çözüm bulmak gerekiyor. Tek taraflı bakış değil, tarafların uzlaşabileceği çözümler gerekir. Çok zorlu bir bölge olan ve dün operasyon yapılan Rekan'da yerleşim birimi olmadığı için bilgi almada zorluklar çekiyoruz. Türk ordusunun bölgeye ne derecede yayıldığı, sayılarının ne olduğu konusunda bir bilgimiz yok. Türk ordusunun PKK ile çatışmaya girip girmediği konusunda ise Türk ordusundan yapılan bir açıklama da yok. Türk ordusunun bu operasyonlarını sonuçlandırmasını, Irak'ın bölgelerinde ve sınırlarında herhangi bir şiddete gerek kalmadan çok yakında kendi sınırlarına geri dönmesini umuyoruz" dedi.

TSK'nın 1997 yılından beri Bamarni'de birlikleri olduğunu söyleyen Dizai, "TSK bazı stratejik noktaları kontrol altına almak için daha da içeriye girdi. Orada bazı karşı koymalar oldu. Peşmerge'yi ilgilendiren herhangi bir fiziksel temas ya da çatışma gibi bir şey olmadı. Birkaç saat öncesine kadar sıcak saatlerin yaşandığı bir vakitti. İyi niyetli insanların zekice hareketleri durumu kontrol altına aldı ve Türk birlikleri üslerine geri döndü. Umarım böyle bir şey tekrar yaşanmaz. Peşmergelere sadece ve sadece savunma konumunda kalmaları, kendilerini ve sivilleri korumaları talimatı veriliyor. Çatışmaların, şiddet olaylarının ve bu tarz gerginliklerin duruma bir yardımı olmayacağına inanıyoruz. Bir arada var olmayı, barış içinde yaşamayı isteyen insanlar için bu duruma bir son verip ve yine onlar için sıkı çalışıp komşumuz olan Türkiye ile ferah ve barış içerisinde yaşamak bizim görevimizdir" diye konuştu.

(SF-OYK-OYK-NÇ-D)