Bektaş: AB'ye Damsız Almıyorlar

Bektaş: AB'ye Damsız Almıyorlar

O Türkiye'de Kadın Girişimcilerin En Önemli İsimlerinden Biri!

Bektaş: AB'ye Damsız Almıyorlar

TÜRKİYE'de kadın girişimciliğinin simge isimlerinden biri olan ve fabrikalarında toplam 4 bin işçi çalıştıran iş kadını, sanayici Aynur Bektaş., kadınların iş dünyasına ve üretime aktif biçimde katılmaları gerektiğini belirterek ôAB'ye damsız almıyorlar" dedi. Bektaş, erkek ve kadın eşitsizliğinde dünyada dördüncü sırada olduklarını da belirtti.

Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları kapsamında Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezi'nde Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş'ın moderatörlüğünde gerçekleşen 'Ekonomik Kalkınmada Ahilik ve Yaran' konulu panele iş dünyasının renkli isimlerinden Aynur Bektaş da katıldı. Aslen Çankırılı olan ve memleketi Çankırı'nın Çerkeş ilçesi yanında Batman ve çeşitli Anadolu kentlerinde Hey Tekstil'e ait fabrikaları bulunan Aynur Bektaş, çoğunluğu kadın olan 4 bin çalışanı bulunduğunu belirterek başladığı konuşmasında, kendisinin de bir kadın olarak aile içinde sorumluluğu olduğunu, halen aşık olduğu bir eşi ve iki evlat ile bir torun sahibi olmasının çalışan bir kadın olmasına engel teşkil etmediğini söyledi.

ERKEK VE KADIN EŞİTSİZLİĞİNDE SONDAN DÖRDÜNCÜYÜZ

Konuşmasında kadınların iş hayatına ve üretime katılmasının önemini belirten Aynur Bektaş, ôTürkiye'de iş gücüne katılım yüzde 50, erkeklerde yüzde 73, kadınlarda ise yüzde 27. Peki hemen yanımızdaki Bulgaristan'a bakalım, işgücüne katılım yüzde 65. Erkeklerin iş gücüne katılımı yüzde 69, kadınlarda yüzde 31'dir. Biz erkek ve kadın eşitsizliğinde dünyada sondan 4.yüz. 134 ülke içinde kadınların işgücüne katılımda sondan dördüncüyüz.. Onun için değerli kadınlar, değerli erkekler, kızlarımızı kadınlarımızı iş hayatına katmazsak, onlara değer vermezsek, onları insan yerine koymazsak hiçbir şekilde ne Avrupa Birliği'ni bekleyin. Avrupa Birliği'ne damsız almıyorlar çünkü. Ne de Türkiye'nin büyümesini gelişmesini bekleyin. Avrupa çok önemli. Ama artık rüzgar doğudan esiyor. Batıdan rüzgar esti esti, şimdi doğudan esiyor. Bu hükümetimizin en güzel yanı, özellikle bakanlarımızın sanayi bakanlarımızın dış ticaretten sorumlu bakanlarımız önümüzü çok açtılar. Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Türk Cumhuriyetleri, Afrika özellikle inanılmaz pazarlar var. Bunları değerlendirmeliyiz" diye konuştu.

YASAK SONRASI İŞYERİMDE BAŞÖRTÜ ORANI YÜZDE 60'A ÇIKTI

Son günlerde ülkede yaşanan başörtü tartışması hakkında da görüşlerini dile getiren başarılı iş kadını Aynur Bektaş, köşe yazarlarının başörtüsü konusuna takıntı yaptığını belirterek, ôBirkaçını çok haklı buluyorum. Bizim bu sorunu çözmemiz esasında. Benim işyerinde yasaklardan önce başörtülü oranı yüzde 10 seviyelerindeydi, ancak yasaklardan sonra yüzde 60'lara çıktı. Nereye kadar yasak. Aslında insan hakkında yasak yasaktır. Ben firmalarımda insan hakkı uygulaması yapıyorum. Yasak yasaktır. Eğitimle ancak siz işçinizi bir yola getirip, bir şeyler yaptırabilirsiniz. Benim başörtülü girişimcilerden ricam var. Ne olur öne çıkın, Allah aşkına öne çıkın" dedi.

Panelin ardından panelistlere plaket takdim edilirken, Aynur Bektaş'a plaketi Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Şaban Küçükgümrah tarafından verildi. Aynur Bektaş daha sonra Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları çerçevesinde Sultan Süleyman Camii önünde açılan 'Üreten Çankırı' fuarını Vali Şemsettin Uzun ve Sanayi Ticaret İl Müdürü Şaban Küçükgümrah ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz'le birlikte gezdi.

Ethem YENİGÜRBÜZ/ ÇANKIRI - DHA

Kaynak: DHA