Bakan Coşkun Malatya'da

Bakan Coşkun Malatya'da

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, "İstesek, IMF'nin Çekini Bir Gecede Keseriz. IMF ile Bir Sıkıntımız Yok Ama Stand By Anlaşmasını da Yenilemek İstemiyoruz. Dolayısıyla, Ülkemiz Ayakları Üzerinde Durur Hale Geldi" Dedi.

Bakan Coşkun Malatya'da

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, "İstesek, IMF'nin çekini bir gecede keseriz. IMF ile bir sıkıntımız yok ama stand by anlaşmasını da yenilemek istemiyoruz. Dolayısıyla, ülkemiz ayakları üzerinde durur hale geldi" dedi.

Açılış, ziyaret ve toplantılara katılmak üzere Malatya'ya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Vali Halil İbrahim Daşöz'ü makamında ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Coşkun, IMF ile ilişkileri değerlendirdi. Bakan Coşkun, "IMF ile ilişkilerimiz her safhada devam edecek. En zengin ülkelerin dahi ilişkileri devam ediyor. Dolayısıyla IMF'ye kapıyı kapatacak değiliz. Ama IMF ile ilişkilerimizi bağımsız hale getirmeye çalışıyoruz. Biz geldiğimizde IMF'ye 24.7 milyar dolar borcumuz vardı. Şuanda, 7 küsür milyar dolarlara düştü. Merkez Bankamızda, altın hariç 64 milyar dolar dövizimiz rezervimiz var. 20 milyar doların üzerinde ticari bankalarda var. Türkiye'nin borç ödemede bir sıkıntısı yok. Döviz sıkıntısı yok. İstesek, IMF için bu akşam bir çek yazarız, işi bitiririz. IMF ile bir sıkıntımız yok. Ama stand by anlaşmasını da yenilemek istemiyoruz. Dolayısıyla, ülkemiz ayakları üzerinde durur hale geldi" dedi.

Türkiye'nin enerji altyapısında son yıllarda yeterli yatırım yapılmaması nedeniyle sıkıntı olacağı endişeleriyle ilgili olarak sorulan soruya da Bakan Coşkun, "Toplumun sosyal yapısı ekonominin önünde gelişiyor. Evlerde artık her şey elektrikli oldu. Dolayısıyla elektrik enerjisinde darboğazlar da karşımıza çıkıyor. Elektrik şebekelerinin özelleştirilmesinden dolayı biraz aksama olmuş. Özelleştirme İdaresi'ne devredilince Enerji Bakanlığı'nın yetkisinden çıkıyor. Dolayısıyla iki arada bir derede kalınmış. Özelleştirmede sıkıntılar oldu. Buna da derhal müdahale ediliyor" şeklinde cevap verdi.

Bakan Coşkun, Kayşısıbirlik'in kapanması konusundaki soruya da şöyle cevap verdi:

"Biliyorsunuz artık birlikler bakanlık desteğinden çıktı. Kayısıdan girdinin artması için tüketimin de artması lazım. Mesela fındık konusunda artık Karadeniz'de fındık çorbası dahi yapılıyor. Artık bu tür çalışmaları devlet yapmıyor, artık özel sektör eliyle yapılıyor."

(NA-ST-MEF-Y)

Kaynak: İHA