Alemler Köyü'nün Kadınları Erkeklere Taş Çıkartıyor

Alemler Köyü'nün Kadınları Erkeklere Taş Çıkartıyor

Aydın'ın Karacasu İlçesine Bağlı Alemler Köyü'nün Kadınları Ev İşlerinin Yanında Tarlada Erkeklerle Birlikte Çapa Yaparak Ekmeklerini Kazanıyor. Bayan Olmalarına Rağmen Bir Çok Erkeğin Dahi Dayanamayacağı Çok Ağır Şartlarda Ekmek Mücadelesi Veren Kadınlar 15 YTL Karşılığında Akşama Kadar Çapa Sallıyorlar.

Alemler Köyü'nün Kadınları Erkeklere Taş Çıkartıyor

Aydın'ın Karacasu ilçesine bağlı Alemler Köyü'nün kadınları ev işlerinin yanında tarlada erkeklerle birlikte çapa yaparak ekmeklerini kazanıyor. Bayan olmalarına rağmen bir çok erkeğin dahi dayanamayacağı çok ağır şartlarda ekmek mücadelesi veren kadınlar 15 YTL karşılığında akşama kadar çapa sallıyorlar.

Hayat şartlarının zorluğu nedeniyle iş bulduklarında 'ucuz-pahalı' demeden çalışmaktan başka çarelerinin olmadığını belirten kadınlar yetkililerin Karacasu'ya fabrika kurarak işsizliği önlemelerini istediler. Her gün sabah saat 08.00'den akşama kadar Karacasu ve Bozdoğan ilçesinde değişik tarla ve bahçelere giderek çapa kazarak evlerini geçindirmeye çalışan köylü kadınlar toprakları olmayıp da tarımda çalışan işçilerin de sigorta kapsamına alınmasını istediler.

Köyde erkeklerden daha çok kadınların çalıştığını belirten 18 yaşındaki Dudu Özer "Köyümüzde bir çok kişi ekonomik nedenlerden dolayı liseyi okuyamıyor. Özellikle kızlar evleninceye kadar çeyizlerini hazırlamak için, evlendikten sonra da çocuklarını bakabilmek için çalışmak zorunda. Her şeye rağmen ücreti düşük şartları kötü de olsa çalışacak bir iş bulduğumuz için mutluyuz" sözleriyle içinde bulundukları hale şükrettiler.

Alemler köyünün kadınlarının bir çok erkekten daha iyi çalıştığını ve ağır işleri bile çok başarılı olduğunu belirten Bozdoğan Amasya Köyü'nün ağası Üzeyir Emre'nin kahyası, genellikle arazilerinde Alemler köyünün bayanlarını çalıştırdıklarını söyledi.

(İK-Mİ-

(İK-Mİ-)

03.05.2007 12:39 TSİ