AB Komisyonu Üyesi Rehn, Endişesini Yineledi

AB Komisyonu Üyesi Rehn, Endişesini Yineledi

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti'nin Kapatılması İstemiyle Açılan Davaya İlişkin İddianameyi Kabulünden Dolayı Kaygı Duyduğunu Açıkladı.

AB Komisyonu Üyesi Rehn, Endişesini Yineledi

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davaya ilişkin iddianameyi kabulünden dolayı kaygı duyduğunu açıkladı.

Olli Rehn, yaptığı yazılı açıklamada, konuyla ilgili olarak çarşamba günü Avrupa Komisyonu'nu bilgilendireceğini ve bunun, AB'ye aday bir ülkenin, değişiklik gerektirebilen anayasasında sistemik bir hata olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Siyasal partilerin yasaklanması veya feshedilmesinin, kapsamlı sonuçları olan ve azami itidal gösterilmesi gereken bir önlem olduğunu kaydeden Rehn, ''Bu davada haklı bir durum görmüyorum'' dedi.

Rehn, siyasal konuların mahkeme salonlarında değil, parlamentolarda demokratik yollarla tartışılması gerektiğine işaret eden uyarısını yineledi ve hükümetin, anayasanın ''Türk demokrasisinde sorunlara yol açan'' hükümlerini gözden geçirme niyetinden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Kaynak: AA