2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları Türkiye'de

2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları Türkiye'de

Uluslararası Üniversiteler Spor Federasyonu (Fısu), İtalya'nın Torino Kentinde Yaptığı Toplantıda, 2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları'nın Türkiye'de Yapılmasını Kararlaştırdı.

2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları Türkiye'de

Uluslararası Üniversiteler Spor Federasyonu (FISU), İtalya'nın Torino kentinde yaptığı toplantıda, 2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları'nın Türkiye'de yapılmasını kararlaştırdı.

Slovenya'nın Maribor kenti ile Türkiye'den Erzurum arasındaki yarış Türkiye'nin zaferiyle sonuçlandı. Karar, Torino Regio Tiyatrosu'nda TSİ 20.30'da FISU Başkanı George Killian tarafından açıklandı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in de aralarında bulunduğu Türk heyeti kararı sevinçle karşıladı.

Kararın açıklanmasının ardından salon, ''Türkiye Türkiye!'' diye tezahürate boğulurken aralarında Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık'ın da bulunduğu kimi heyet üyelerinin ise gözyaşlarını tutamayarak sevinçten ağladıkları gözlendi.

Kararın ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da kendisini arayarak tebrik ettiğini ve kaç oy farkla kazandıklarını sorduğunu söyledi.

Tam neticeyi bilmediğini belirten Şahin, şunları söyledi:

''Bugün özellikle sunumdan sonra bu saate kadar çok ciddi stres yaşadık. Yönetim kurulunun değerlendirme yaptığı sırada içeriden bir kişi aracılığıyla bize 2013'ün teklif edilmesi kafamızda soru işaretleri oluşturmuştu.

Karar nedeniyle son derece mutluyuz. Asıl iş şimdi başlıyor. Bundan sonra üzerimize düşen neyse, devlet, hükümet, valilik ve belediye olarak yapacağız. Üniversite kış oyunlarını en iyi şekilde organize edeceğiz. Dünyaya örnek olacak bir kış oyunları düzenleyeceğiz'' dedi.

Öte yandan 2011 Dünya Üniversite Yaz Oyunları ise Çin'e verildi.

Kaynak: AA