Yol Arkadaşımsın Web Sitesi Projesi Tanıtıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Yol Arkadaşımsın Web Sitesi Projesi Tanıtıldı

AA - Haberler | Yerel
Yol Arkadaşımsın Web Sitesi Projesi Tanıtıldı

Türkiye MS Derneği, İzmir MS Derneği ve Novartis'in hayata geçirdiği Yol Arkadaşımsın Web Sitesi projesi, İstanbul'da kamuoyuna tanıtıldı.

Türkiye MS Derneği, İzmir MS Derneği ve Novartis iş birliği ile hayata geçirilen "Yol Arkadaşımsın" projesinin ikinci etabı, "Yol Arkadaşımsın Web Sitesi" İstanbul'da kamuoyuna tanıtıldı.

Türkiye MS Derneği'nden yapılan açıklamada, tanıtımı yapılan web sitesine, Dünya Multipl Skleroz (MS)'li bireylerin yaşam öykülerinin yer aldığı özel videoların yüklendiği belirtilerek, web sitesiyle son yılların en önemli hastalıklarından biri olan MS ile ilgili farkındalık yaratmak ve toplumu hastalık konusunda bilinçlendirmenin hedeflendiği aktarıldı.

MS Haftası çerçevesinde hayata geçirilen "Yol Arkadaşımsın Web Sitesi"nin, hasta ve yakınları ile tüm topluma yönelik video tabanlı bir web sitesi olduğu vurgulanan açıklamada, sitede 36 MS'li birey yaşam ve hastalıkla mücadele öykülerininin gösterildiği özel videoların yer aldığı belirtildi.

Web sitesinde ayrıca psikiyatr, avukat ve insan kaynakları uzmanları gibi gönüllü profesyonellerin MS'li bireylerin yaşam mücadelelerine katkı sağlayacak önemli önerilerde bulunduğu bildirilen açıklamada, psikiyatrın, MS'li bir bireyin hasta olduğunu öğrenmesi ile başlayan psikolojik süreçlerini aktardığını, avukatın hasta haklarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştığını ve insan kaynakları uzmanı ise hastanın çalışma koşulları ile ilgili bilmesi gerekenleri aktardığına yer verildi.

Projenin tanıtımı amacıyla İstanbul Pera Palace Otel'de basın toplantısı gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, toplantıda konuşan Türkiye MS Derneği Başkanı Ayşen İnci'nin dernek olarak MS'li bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak ve onlara en doğru bilgiyi ulaştıracak projeleri hayata geçirmeyi amaçladıklarını söylediği bildirildi. Açıklamada ayrıca İnci'nin, "Yol Arkadaşımsın projesi, MS tanısı almış bireyler ve yakınlarına ışık tutacak. Proje sayesinde ülkemizdeki MS hastalığı bilincinin artmasına büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz" sözlerine de yer verildi.

-MS hastalığı nedir?

Beyin ve omurilik (merkezi sinir sistemi) hastalığı olan MS, genellikle 20-40 yaşları arasında görülen ve her insanda farklı belirtilerle seyredebilen bir hastalık.

Sinir sistemini etkilediğinden, kişinin görme, konuşma ve hareket etme gibi işlevlerini, dolayısıyla yaşamını derinden etkileyebilir. Göz bozukluğu, vücudun herhangi bir bölgesinin kısmen veya tamamen felç olması, ellerin titremesi, sendeleme veya denge kaybı, dilde peltekleşme gibi konuşma bozuklukları, aşırı halsizlik veya kendini alışılmamış biçimde yorgun hissetme, uyuşma veya karıncalanma hissi gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalık ömür boyu sürer ve farklı şekillerde kendini gösterir.

Nedeni ve kesin tedavisi henüz bulunamamış olan MS hastalığı tedavisiyle ilgili dünyada araştırma ve geliştirme çalışmalarına ve yardım projelerine yüz milyonlarca dolar harcanmaktadır. - İstanbul

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500