Haberler

Türkiye'nin en büyük, Konya'nın İlk Engelsiz Yaşam Merkezi'nin temelleri atıldı

Güncelleme:

Konya'nın merkez Karatay İlçe Belediyesinin hayata geçirdiği Engelsiz Yaşam Merkezi'nin temeli düzenlenen atıldı.

Konya'nın merkez Karatay İlçe Belediyesinin hayata geçirdiği Engelsiz Yaşam Merkezi'nin temeli düzenlenen atıldı. Alanında Türkiye'nin en büyük, Konya'nın ise ilk merkezi olan proje, yaklaşık 120 milyon liraya mal olacak.

Karatay Belediyesi ilçeye kazandırdığı yatırımlarına her gün bir yenisini ekiyor. Belediyenin bu çerçevede şehre kazandıracağı Türkiye'nin en büyük, Konya'nın ise ilk Engelsiz Yaşam Merkezi'nin temeli, düzenlenen törenle atıldı. Aynı zamanda Karatay Belediyesinin son 4 yılda temeli atılan 135'nci yatırım olma özelliği bulunan bu önemli proje, Köprübaşı Mahallesi Gazali Sokak'ta, 7 bin 200 inşaat alanı üzerinde inşa edilecek. "Engelsiz Yaşam Merkezi'nde; Kütüphane Resim ve Görsel Sanatlar Atölyesi, Bilim Atölyesi, Kapalı Spor Salonu, Pasta ve Yemek Atölyesi, Seramik ve Kil Atölyesi, Bilgisayar Atölyesi, Müzik Atölyesi, Matbaa ve Baskı Atölyesi, El Sanatları Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi, Dans Atölyesi, Drama Atölyesi, Konferans Salonu, Konuşma Güçlüğü Eğitim Merkezi, Özel Öğrenme Güçlüğü Eğitim Merkezi, Görme Engelli Eğitim Merkezi, İşitme Engelli Eğitim Merkezi, Fizyoterapi Odası Merkezi, Zihinsel Engelli Eğitim Merkezi, Yaygın Gelişim Bozukluk Eğitim Merkezi, Psikiyatri ve Sosyal Hizmetler Merkezi, Etkinlik Salonları, Dinlenme ve Uyuma Odaları, Duyu Bütünleme Odası, Gözlem Odası, Duygusal Rahatlama Odası, Uygulama Evi bulunacak. Engelsiz Yaşam Merkezi'nin yatırım bedeli ise 120 milyon lira.

"Engelli bireylerimiz için çok yönlü merkez olacak"

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, merkezin temel atma programında yaptığı konuşmada, Karatay'da yaşayan engelli vatandaşlar ve ailelerinden gelen bütün taleplerin en ince detayına kadar değerlendirildiğini aktararak "Engelsiz Yaşam Merkezi" projesinin de bu istikamette şekillendiğini ifade etti. Engelsiz Yaşam Merkezinin, engelli bireylerin eğitim ve sosyal hayata katılımlarını kolaylaştırmada önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Kılca, " Türkiye'nin en büyük, Konya'mızın ise ilk Engelsiz Yaşam Merkezi'mizin temelini hep birlikte atıyoruz. Engellere takılmayan vatandaşlarımızın, toplumumuzu çok daha güçlü kılacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Seçim Beyannamesi'nde engelli bireylerin günlük hayatta karşılaşabilecekleri engellerin en aza indirilmesi, hayatlarının daha da kolaylaşması ve istihdam noktasına hassasiyet gösterilmesi çerçevesinde özel çalışma yapılacağının altını çizmişti. Karatay Belediyesi olarak bizler de 'Engelsiz Bir Karatay' hedefimiz istikametinde çalışmalarımızı hızlandırdık ve bugüne kadar birçok proje ve düzenlemeyi hayata geçirdik. Bilindiği gibi Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'miz; belediyemiz, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi ve hayırseverlerin destekleriyle Konya'ya kazandırılmıştı. Bu merkez yıllardır Alzheimer hastası büyüklerimizin kişisel gelişimi, terapiler, beslenme ile sağlıkla ilgili daha birçok çalışma yürütüyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de 2019 yılında hazırladığı raporda, merkezimizi sosyal hizmet ve etkinlikler bakımından dünyada alanında önemli bir örnek olarak göstermişti. Bugün itibariyle de aynı hassasiyet, hizmet anlayışı ve hedeflerimiz çerçevesinde 'Engelsiz Yaşam Merkezi' projemizi hayata geçiriyoruz. Toplumun her kesimine hizmet ulaştırma gaye ve sorumluluğumuzun yansımalarından olan Engelsiz Yaşam Merkezi'mizin temelini hep birlikte atmanın mutluluğu ve heyecanı içindeyiz. İnşa edeceğimiz Engelsiz Yaşam Merkezi'nden faydalanacak bireylerimiz, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılırken ailelerimiz de kendi hayatlarına zaman ayıracak ve yaşamlarını daha kaliteli bir hale getirecek" dedi.

"Her gönülle dokunma hedefimiz var"

Başkan Kılca, Karatay Engelsiz Yaşam Merkezi 7 bin 200 metrekare inşaat alanına sahip olduğunu belirterek, "Engelsiz Yaşam Merkezi'nde; Eğitim odaları, Gündüz Bakım Birimleri, Atölyeler, Kapalı Spor Salonu, Konferans Salonu, Gelişim ve Eğitim Merkezleri, Psikiyatri ve Sosyal Hizmetler Merkezi ve Etkinlik Salonlarından oluşacak Engelsiz Yaşam Merkezi'mizin şuan ki yatırım bedeli 120 milyon liradır. Bizim Karatay'ın her köşesine hizmet ulaştırma gayretimiz olduğu gibi her haneye, her gönülle dokunma hedefimiz var. Tüm hemşerilerimizin sevincini katladığımızda, güzel ve bir başka Karatay hayalimize ulaşacağız. Temelini attığımız Engelsiz Yaşam Merkezi'mizin vatandaşlarımızın günlük hayatına sevinç ve mutluluk katarken, Karatay'ın yaşam kalitesine ve ilçemizin başarısını artıracağına inanıyorum. Merkezimizin Karatay'ımıza ve Konyamıza hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Köprübaşı Mahallesine kazandırılacak Karatay Engelsiz Yaşam Merkezi'nin temeli dualar eşliğinde atıldı. - KONYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Türkiye Karatay Konya Yerel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği'ni yayımladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği"ni yayımladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title