Haberler

510 yıldır tarihe tanıklık ediyor

Abone Ol

510 yıldır tarihe tanıklık ediyor Asırlar önce inşa edilen tarihi cami mimarisi ile kendisine hayran bırakıyor Kastamonu'da 1513 yılında inşa edilen ve orijinal mimarisi asırlardır korunan Yakupağa Camii, manevi iklimi ve tarihi dokusu ile kendisine hayran bırakıyor.

510 yıldır tarihe tanıklık ediyor

Asırlar önce inşa edilen tarihi cami mimarisi ile kendisine hayran bırakıyor

KASTAMONU - Kastamonu'da 1513 yılında inşa edilen ve orijinal mimarisi asırlardır korunan Yakupağa Camii, manevi iklimi ve tarihi dokusu ile kendisine hayran bırakıyor.

Kastamonu'da, Yavuz Sultan Selim'in hocası Halimi Çelebi tarafından 1513 yılında inşa edilen ve 1547'de Kanuni Sultan Süleyman'ın hazine reisi Yakup Ağa tarafından onarılarak bugünkü halini alan Yakupağa Camii, 510 yıldır tarihe tanıklık ediyor. Yakup Ağa tarafından inşa edilen külliye içerisinde, kesme taştan yapılan ve kubbeleri kurşunla örtülen tarihi caminin mimarisi asırlardır korunuyor. Yapılış tekniği ile dikkat çeken cami, medrese, imaret ve sıbyan mektebine sahip bir külliyede yer alması sebebiyle de dikkat çekiyor. Caminin ahşap ahşap kapısı, sedef işçiliği ile görenleri hayran bırakıyor. Oyma sanatının en iyi örneklerinden biri olan kapı üzerinde ise "bu Cami'nin kapısı her zaman sevinçle açılsın" ve "ben Allah'ın birliğine şahadet ederim" yazıları yer alıyor.

"Yazları çok sık misafir ağırlıyoruz"

Yakupağa Camii'nin tarihi ile ilgili bilgi veren Yakupağa Camii İmam Hatibi Şerafettin Çetinkaya, "Kastamonu, Türk İslam en önemli örneklerinin bulunduğu şehirlerden bir tanesi. Batı Karadeniz'de bulunan ilimizi 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet, Trabzon seferine giderken Osmanlı topraklarına katmış. Dolayısıyla Kastamonu'da Selçuklu, Candaroğulları Beyliği ve Osmanı döneminden kalma birçok eser bulunmakta. Bu eserlerden bir tanesi de Osmanlı'dan gümüze intikal etmiş Yakupağa Külliyesi ve arkamdaki camidir. Yakupağa Camii, 1513 yılında Halimi Çelebi tarafından yapılmış. Halimi Çelebi Osmanlı devletinin yükseliş padişahlarından biri olan, Yavuz Sultan Selim'in hocalarından, kendisi de Kastamonuludur. Dolayısıyla bu camiyi yapmış, aynı zamanda külliyenin alt tarafında bulunan külliyeyi inşa etmiş. 1547 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman'ın hazine sorumlusu Yakupağa bu camiye belirli gelirler aktarmış, belli bağışlar bağlanmış. Günümüzde külliyenin önündeki yokuş kefeli yokuşu adıyla bilinir. Dolayısıyla Kırım'ın Kefe kazasından buraya gelirler bağlanmış. Caminin kapısında, 'bu camiye giren kişi mutlu ve Mesut bir şekilde ayrılsın' ifadesi de yazılıdır. Yazları çok sık misafir ağırlıyoruz. Kışları ziyaret anlamında çok kısıtlı bir zaman dilimlerine giriyoruz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Yavuz Sultan Selim Kastamonu Çelebi Cami Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

Çalışan emekliye 5000 TL meclisten geçti mi? Çalışan emekliye 5000 TL verilecek mi, son durum ne? Asgari ücret ne zaman açıklanacak? 2023 Asgari ücret ne zaman belli olacak? Dilek Taşı YENİ BÖLÜM (13. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Dilek Taşı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (6 ARALIK ÇARŞAMBA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 6 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Dün gece deprem oldu mu? 6 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Kabine Toplantısı (6 Aralık 2023) gündemi nedir? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANLARI | Baraj doluluk oranı seviyesi nedir? İstanbul'da sağanak yağışlar barajları nasıl etkiledi? BİM Aktüel Ürünler Kataloğu 6 Aralık : Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (6 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? 6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title