Vatso'dan Açıklama

Vatso'dan Açıklama

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Vatso) Yönetim Kurulu, Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün'ün Yerel Bir Televizyon Kanalında Yaptığı Açıklamaların Ardından Kendilerine Tebliğ Edilen Tahakkuk Fişleri ile İlgili Hukuksal İtiraz Yoluna Gidildiğini Bildirildi.

Vatso'dan Açıklama

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu, Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün'ün yerel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamaların ardından kendilerine tebliğ edilen tahakkuk fişleri ile ilgili hukuksal itiraz yoluna gidildiğini bildirildi.

VATSO'dan yapılan yazılı açıklamada, 18 Ocak 2007 tarihinde yerel bir televizyon kanalının canlı yayınına konuk olan Burhan Yenigün'ün, başta oda başkanı ve odanın yönetim kuruluna yönelik birtakım beyanatlarda bulunduğu iddia edildi. Yenigün'ün, VATSO'nun belediyeye borçlu olduğunu ve yapılan tebliğe rağmen ödemenin yapılmadığını iddia ettiği belirtilen açıklamada, "Belediye Başkanı sayın Yenigün beyanatının devamında, odamızın saygın kurumsal kimliğine atıf yaparak, yönetim kurulumuzun oda başkanımızdan bağımsız hareket ettiğini, yönetim kurulumuzun kendisinin oda başkanımız aleyhinde ifade ettiği söz ve beyanatları haklı bulduğunu ifade etmiş. Mülakatını yönetim kurulu başkanımız hakkındaki şahsi beyan ve iddialarla sürdürmüştür" denildi. Oda yönetim kurulunun açıklama yapma zaruretine inanarak, saygıdeğer kamuoyunun bilgilendirilmesine karar verildiği belirtilen açıklamada, "Sayın Belediye Başkanı Burhan Yenigün'nün iddia ettiği odamızın borçlu olduğuna dair, belediyeden TV yayını tarihine kadar herhangi bir bildirimde bulunulmamıştır. Ancak belediye başkanlığı, canlı yayından 1 gün sonra eski hizmet binamıza ait bina ve emlak vergilerine ilişkin tahakkuk fişlerini odamıza tebliğ etmiş. Akabinde 19 Ocak 2007 tarihinde ise asfaltlama bedeli karşılığı odamıza 1 adet tahakkuk fişi tebliğ etmiştir. Asfaltlama yapılmasına ilişkin hiçbir kurumsal yazışma ve asfalt alım ihalemiz olmadığı halde, belediyemizin çevre düzenlemesi çerçevesinde yeni hizmet binamızın çevresinde tadil edilen yol ve alanlarda yapılan asfaltlamanın odamıza fatura edilmesine bir anlam verilmemekle beraber, konunun hukuksal boyutta itirazı yoluna gidilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Başkan Yenigün'ün 'oda başkanının ayrı hareket ederek yönetim kurulu desteğinden yoksun kaldığı' yönündeki beyanlarının da gerçeği yansıtmadığı ifade edilen açıklamada, "Yönetim kurulumuz, başkan ve üyeleri ile bütünlük içerisinde, özelde kentimiz ile bölgemizin, genelde ülkemizin ekonomik gelişimi konusundaki duyarlı çalışmalarını yüksek düzeyde istişare ve yönetim anlayışı ile sürdürmektedir. Odamız, sayın Belediye Başkanı Yenigün'den çağdaş, modern, yaşanabilir bir kent ile kentinin ve bölgesinin ekonomisini tüm unsurlarıyla koruyan ve teşvik eden kentsel yönetim anlayışını maksimize etmesi ile ilgilenmekte ve şahsından bu manada bir yönetim anlayışı beklemektedir. Odamız, tüm organları ile bütünlük içerisinde. Geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de mevzuatın kendisine verdiği yetki çerçevesi içerisinde tüccar ve sanayicisinin müşterek menfaatlerinin korunmasına dayalı her tür gelişmeye karşı duyarlılığını sürdürecektir" denildi.

(MSA-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA