Uzay Haberleri

Uzay haber, Uzay son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Uzay 29.7.2020
İran, askeri tatbikatında ilk kez yerin altından balistik füze ateşledi
ABD'ye ait maket savaş uçağının hedef olarak seçildiği askeri tatbikatta İran, uzaya fırlattığı "Nur" adlı askeri uyduyu da görüntü alımı için kullanacağını belirtti.
Uzay 29.7.2020
İngiltere?de ilk ticari uzay hava yolu mekiğinin iç tasarımı tanıtıldı
İngiltere'de Virgin Group'a ait Virgin Galactic, dünyanın ilk ticari uzay havayolu mekiğinin iç tasarımını fotoğraflarla tanıttı.
Uzay 29.7.2020
İngiltere'de ilk ticari uzay hava yolu mekiğinin iç tasarımı tanıtıldı
İngiltere'de Virgin Group'a ait Virgin Galactic, dünyanın ilk ticari uzay havayolu mekiğinin iç tasarımını fotoğraflarla tanıttı.
Uzay 29.7.2020
Bursa'da kurulan uçuş okulunda pilot eğitimleri ağustosta başlayacak
Türkiye'de yerli uçak üretme hedefi için 2021 yılını öngören grup, sahibi olduğu Bursa Uzay ve Havacılık Şirketinin bünyesinde Fenix Havacılık AŞ'yi büyük hisse ile satın aldı.
Uzay 29.7.2020
Uzun süre poşette tutulan kurban etleri için "yeşillenme" uyarısı
Bu bekleme süresi içinde ette olgunlaşma meydana gelerek kendine özgü lezzetinin oluşmasının sağlanacağını ifade eden Bölek, şunları kaydetti: "Kurban etleri için en yaygın olarak yapılan bir diğer hata hayvan kesildikten sonra poşete alınan etlerin uzun süre poşetten çıkarılmamasıdır. Bu durum ette yeşillenmeye neden olmaktadır. Kurban kesim alanlarında poşete konulan etler eve getirildiğinde hemen poşetten çıkarılmalı ve güneş görmeyen serin bir ortamda geniş bir tepsiye serilmelidir. Bu süre içerisinde alt üst yapılarak da etin tüm kısımlarının oksijenle teması sağlanmalıdır. Süre sonunda etler soğutucuya kaldırılmalıdır." "Et tüketilmeden önce 1-2 gece buzdolabında bekletilmeli" Yapılan diğer bir hatanın ise hayvan kesildikten sonra etin hemen pişirilmesi olduğunu aktaran Bölek, "Etin olgunlaşması ve kolay sindirilebilir bir hale gelmesi için hayvan kesildikten sonra 1-2 gece buzdolabında bekletilmesi gerekmektedir. Hayvan kesildikten hemen sonra hazırlanan etlerin sindirimi çok zor olduğundan hazımsızlık yapabilir ve ayrıca sert olmasından dolayı uzayan pişirme süresi etlerde besin kaybına yol açabilmektedir.
Uzay 28.7.2020
Soğuk Savaş sarmalına giren ABD-Çin ilişkileri uçurumun kenarında
Çok kutuplu küresel düzende yeni vizyon arayışları Yazının başında sorduğumuz soruya dönersek iki ülke arasındaki söz konusu yeni süreci geleneksel araçların yanında yeni yöntem ve alanların ortaya çıktığı daha karmaşık ve yoğun bir yeni Soğuk Savaş dönemi olarak tanımlayabiliriz. ABD-Çin ilişkilerinin Soğuk Savaş dönemiyle benzeşen yanları olduğu gibi farklılaşan yanları da var. Siber uzay ve teknoloji alanında yaşanan çatışma, stratejik hırslar ve ideolojik yarılmanın giderek öne çıkması/çıkarılması daha tehlikeli bir jeopolitik bölünmenin habercisi olabilir.
Uzay 28.7.2020
Keçiören Belediyesi, Cumhuriyet Kulesi yapımına devam ediyor
Yüksekliği 30 metre daha artırılacak olan Cumhuriyet Kulemiz tamamlandığında, bir cam fanus içerisinde 145 metre yükseklikte döner restoran, çocuklar için uzay terası, Ankara'ya hakim bir noktada nikah kıymak isteyenler için nikah salonu, seyir terası, sergi salonu, kafeterya, hediyelik eşya bölümü, cafeler, spor merkezi gibi birbirinden farklı alternatifler sunan mekanlarıyla Ankara'nın göz bebeği haline gelecek.
Uzay 28.7.2020
Büyükelçi Güldere: Türkiye ile Ukrayna ortak İHA üretimini görüşüyor
Güldere ayrıca, Türkiye ile Ukrayna arasında varılan askeri-mali iş birliği anlaşmasının, iki ülkenin savunma sanayi alanında iş birliğini güçlendirdiğini vurguladı.   Ukrayna devlet savunma şirketi Ukroboronprom'a bağlı Ukrspetseksport ile Baykar Savunma arasında silah ve hava-uzay teknolojileri alanında ortak şirket kurulduğu bildirilmişti.
Uzay 27.7.2020
THK'den kurban derisi bağışı açıklaması
THK'nin Türkiye'nin sivil havacılığına önemli desteği bulunduğuna vurgu yapan Gültekin, şunları kaydetti: "Vereceğiniz kurban derisi bağışları ile havacılığımızın güçlenmesine, ülkemizin geleceği bakımından en büyük güvencemiz olan kanatlı bir gençlik yetiştirilmesine katkıda bulunacaksınız. Gençlerimize ücretsiz havacılık eğitimi verilebilecek, Türkiye'nin ilk Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi ülkemizin hizmetinde bulunabilecektir.
Uzay 27.7.2020
TV+'tan seyircilerine özel Kurban Bayramı hediyesi
Bayrama özel olarak hazırlanan kategoride seyirciyle buluşacak filmler arasında "Kara Bela", "Ölümlü Dünya", "Şansımı Seveyim", "Rampage", "Fantastik Canavarlar", "Kardeşim Benim", "Yok Artık" gibi popüler filmler yer alacak. Ayrıca, çocukların severek izlediği "Madagaskar", "Hotel Transilvanya", "Tom ve Jerry", "Scooby-Doo" gibi çizgi seriler de "Bayram Özel" kategorisinde izlenebilecek. TV+'ta NBA heyecanı herkese açık Türkiye'de video içerik siteleri arasında sadece kendi yelpazesinde yer alan Spides ve Stumptown ile FOXCRIME'in yeni dizisi "Godfather of Harlem" gibi yapımlar da TV+ ekranlarında yer alacak. Sporseverleri de unutmayan TV+, dünyanın en büyük basketbol yıldızlarının yer aldığı NBA mücadelelerini ve hız tutkunlarının vazgeçilmezi olan Formula 1 yarışlarını da bayram boyunca seyircilerle buluşturacak. Özel film ve dizi kategorisinin yanı sıra tarihten doğal yaşama, çeşitli coğrafyalardaki yaşantılardan sporcu biyografilerine kadar birçok belgeseli barındıran TV+, bayrama özel olarak bu yapımlardan oluşturduğu "+90" kategorisini de yayına alıyor. Bunun yanında da Vinci kanalında yayınlanacak "Dahilerin Peşinde", "Kaptan Pin'le Uzay Yolculuğu", "Dudak Uçuklatan Buluşlar", "Gastroblast" ve "Süpergüçlerin Arkasındaki Bilim" gibi programlar, hem çocuklara hem yetişkinlere yepyeni dünyaların kapısını açacak.
Uzay 27.7.2020
Brezilya'nın Pantanal bölgesinde yangınlar geçen yıla kıyasla iki katından fazla arttı
Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) verileri, 2020'nin ilk altı ayında yangınların geçen yılın aynı dönemine kıyasla Pantanal bölgesinde iki katından fazla artış gösterdiğini ortaya koyarken, yetkililer, bunun son 20 yıldaki altı aylık bir dönemde görülen en fazla sayıdaki yangın olduğunu belirtti.
Uzay 26.7.2020
Haftanın tarihine bakış
1958- Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) kuruluşu ABD Kongresinde onaylandı.
Uzay 25.7.2020
F-16'ların ömürleri uzatılıyor
Cumhurbaşkanlığı SSB'den yapılan açıklamaya göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından gerçekleştirilen yapısal iyileştirmeler kapsamında F-16'nın gerekli görülen yerlerinde tamir ve değişim ile gövde üzerinde güçlendirme uygulaması yapıldı.
Uzay 25.7.2020
Akhisarspor, final için sahaya çıkacak
Galibiyet veya 2-2'ye kadar olan beraberliklerde adını finale yazdıracak Akhisarspor, 3-3'ün üzerindeki beraberliklerde veya mağlubiyet halinde ise final vizesi alamayacak. Müsabakanın 3-3 bitmesi durumunda karşılaşma uzayacak.
Uzay 25.7.2020
Çanakkaleli öğrenciler "Ay'da Yaşam" temalı uluslararası yarışmada ödül aldı
Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri "Ay'da Yaşam" temalı uluslararası yarışmada mansiyon ödülü kazandı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü ve MIT Media Laboratuarı'nın organize ettiği "Ay'da Yaşam" temalı yarışmaya ABD, İngiltere, Meksika, Türkiye ve Japonya'dan katılım sağlandı.
Uzay 25.7.2020
Son dakika haberleri | Üniversitenin dondurması yoğun talep görüyor
Ürünlere talebin fazla olduğunu belirten Ertan Güneş, şunları aktardı: "Pazartesi ve cuma arasında ürettiğimiz ürünler hemen bitiyor, bu da bizi son derece mutlu ediyor. Buradaki çalışma enerjimize katkı sağlayan bir motivasyon kaynağı bu. Daha fazla sütle ilgili üretimi zenginleştirmekle ilgili proje fikirlerimiz de mevcut. Bilimsel çalışmalarda devamlılık son derece önemli, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, bizi sevindiren bir proje fikriyle bize destek verdi. Mustafakemalpaşa'da üniversiteye ait bir arazide salep yetiştirmekle alakalı bir çalışma başlatıldı. Kendi salebini üreten bir üniversite, kendi dondurmasının temel ham maddesini elde etmiş olacak. Şu an salebi Kahramanmaraş'tan getiriyoruz, gerçek salep o bölgenin endemik bitkisi. Orada yetişen salep, dondurmadaki lifli uzayan yapıyı sağlayan özelliğe sahip.
Uzay 25.7.2020
Turizmciler ağustosta "Rus turist yoğunluğu" bekliyor
TÜRSAB Batı Antalya Bölge Başkanı Rıza Perçin de Antalya'ya gelen turistlerin yüzde 80'ini Rusların oluşturduğunu söyledi. Uçuşların başlamasıyla kentte ciddi bir turist hareketliliği yaşanacağını belirten Perçin, şöyle konuştu: "Günlerdir beklediğimiz haberi aldık. Hem bizim hem de Rusların duymak istediği bir haberdi. Önümüzdeki günlerden itibaren hareketliliğin artacağına ve sezonun uzayacağına inanıyoruz.
Uzay 24.7.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 15
Eritre'de alıkonan Türk denizci evine döndü  TEKNEYLE dünya turu yaparken koronavirüs salgını nedeniyle Eritre'de karantinaya alınan ve 8 hafta ailesinden haber alamayan Selim Ekmekçioğlu (56) eşi Şeyda Ekmekçioğlu ve İzmir'deki evine kavuştu. Macerayı seven bir yapısı olmasına karşın bir süre dinlenmek istediğini söyleyen Ekmekçioğlu, "Memleket kokusunu almak çok güzel, 40'tan fazla ülke dolaştım. Kültürümüz tarihimizle dünyanın en güzel ülkesi Türkiye" dedi.  İzmirli denizci Selim Ekmekçioğlu, 13 metrelik 'Murat Reis' isimli katamaran teknesiyle, arkadaşları İbrahim Iğnak ve Lütfi Erman Atamer ile dünya turuna çıktı. 22 Şubat'ta Malezya'dan geri dönüşe geçen 3 denizci, izinli olarak girdikleri Eritre'nin Massawa Limanı'nda tekneye binen 2 asker tarafından gözaltına alındı. Kendilerinden 57 gün haber alınamayan 3 denizciden sevindirici haber, 20 Haziran Cumartesi günü geldi. Mahsur kalan denizcilerden Selim Ekmekçioğlu, eşi Şeyda Ekmekçioğlu'nu telefonla arayarak, arkadaşlarıyla birlikte serbest bırakıldığını söyledi. Geçtiğimiz Pazar günü evine dönen Selim Ekmekçioğlu "2 Eylül 2017 tarihinde dünya turuna başladım. Yelkenlim ve 3 arkadaşımla beraber Akdeniz, Atlantik ve Pasifik okyanuslarını geçtik. Dünyanın en tehlikeli denizi Hint okyanusunu da geçtik ama Kızıldeniz'i bir türlü geçemedik. Mart ayının sonlarında Dijibuti'de Büyükelçi Levent Büyükşahin bizi aldı. Karantinada uzun kalmak istemedik. Ama büyükelçi ihtiyacımız olacak yiyecek ve tüp gibi malzemeleri temin etti. Mısır'a doğru yola çıktık. Rüzgar ters esmeye başladı. Rüzgarlar 4-5 günde bir değişiyor. Oğlumu arayıp hava durumunu sordum ve rüzgarların böyle eseceğini öğrendim. Eritre devletinin iki askeri botu bizi karşıladı. Askeri üsse bizi götürdüler. Dünyadaki salgın nedeniyle karantinadaydık. Bize oranın güvenli olduğunu söylediler. 200'e yakın asker vardı ve hiçbirinde korona yoktu. Karantinanın 30 gün süreceği söylendi ama biz 8 hafta orada alıkonulduk" dedi. Hiçbir kötü davranışla karşılaşmadıklarını ve tüm ihtiyaçlarının karşılandığını anlatan Ekmekçioğlu, sürenin uzun sürmesiyle yaşadıkları tedirginliğin arttığını dile getirdi. Ekmekçioğlu, şöyle konuştu: "Yemeğimiz suyumuz verildi. Hiç kimseyle görüşemedik. Telefon, fotoğraf makinesi ve laptoplar alındı. Kimseyle görüşmemize izin verilmedi. Türkçe konuşmamızdan çekiniyorsanız İngilizce konuşalım, dedik ama izin verilmedi. Süre uzayınca tedirginlik başladı.
Uzay 24.7.2020
Son dakika haberi | Jüpiter'in uydusu Ganymede'in kuzey kutbunun görüntüleri paylaşıldı
Son dakika güncel haberi... ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) keşif uydusu Juno'nun çektiği Jüpiter'in en büyük uydusu Ganymede'in kuzey kutbunun görüntüleri paylaşıldı.
Uzay 24.7.2020
Fotoğraf tutkunlarının kadrajında Neowise kuyruklu yıldızı vardı
Kırklareli'nde fotoğraf tutkunları uzaydaki varlığı bu yıl keşfedilen Neowise kuyruklu yıldızını fotoğraflamak için çaba harcadı.
Uzay 23.7.2020
ABD, Rusya'yı uydu silahı geliştirmek ve test etmekle suçladı
NEW ABD ordusu, dünya yörüngesindeki uyduları tahrip etmek için uzay silahları geliştirdiği ve test ettiği iddiasıyla Rusya'yı suçladı.
Şu an buradasınız: Uzay Haberleri | Uzay Haber - Haberler - Sayfa 3 - Uzay haberleri, son dakika uzay haber ve gelişmeleri burada. NASA'nın yeni nesil uzay aracı Perseverance Mars'a gönderildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.8.2020 00:32:40. #1.14#
title