Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonu Çetinkaya."Doğu ve Güneydoğu'ya Turist Gibi Giderek... - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonu Çetinkaya."Doğu ve Güneydoğu'ya Turist Gibi Giderek...

AA - Haberler | Yerel
Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonu Çetinkaya.

Nail Kadırhan - Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonu ve Milli Rallici Burcu Çetinkaya, "Doğu ve Güneydoğu'ya turist gibi giderek değil de, gerçekten görmek ve yaşamak istiyorum" dedi.

Nail Kadırhan - Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonu ve Milli Rallici Burcu Çetinkaya, "Doğu ve Güneydoğu'ya turist gibi giderek değil de, gerçekten görmek ve yaşamak istiyorum" dedi.

Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılbaşını Van'da geçirdikten sonra Bağlar ilçesi Muradiye Mahalle Muhtarı Süleyman Karadaşlı'ın davetlisi olarak Diyarbakır'a geldiğini söyledi.

2005 İstanbul Mahalli Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonluğunda birinci olduğunu belirten Çetinkaya, "2006'dan beri 5 kez Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonu, 2007'den beri de bir çok yurt dışı yarışlarıyla bu günlere geldim." dedi.

2010 yılına kadar Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da sadece Erzurum'a gittiğini anlatan Çetinkaya, bu il dışında bölgede bir yer görmediğini kaydetti.

Bölgenin yaşadığı problemleri veya bölgenin özelliklerini daha önce hiç bilmediğini anlatan Çetinkaya, şöyle dedi:

"Doğu ve Güneydoğu'ya turist gibi giderek değil de, gerçekten görmek ve yaşamak istiyorum. Bütün bölgeden olan dostlarıma 'Gidip kalabileceğim bir akrabanız var mı-' diye sordum. Bir dostum sağ olsun yardımcı oldu. Benim için daha sonradan ailem gibi olan teyzenin yanında kaldım Adıyaman'ın bir köyünde. Gittiğim zaman çok büyük bir sürprizle karşılaştım. Çünkü iletişim kuramadık. Yanına yerleştiğim teyze Türkçe hiç bilmiyordu, ben ise Kürtçe. Öyle bir hafta geçirdik. Daha sonra ben tekrar onu ziyaret ettim. Bu arada Kürtçe dersler almaya başladım. Gerçekten İstanbul'dan ve içinden doğup büyüdüğüm şehirden göründüğünden çok farklı şartlar."

-"Yapılabilecek ne varsa yapmak istiyorum"-

Çetinkaya, bölge için elinden geleni yapmak istediğini vurgulayarak, "Ne yazık ki özellikle son yıllarda öfkenin ve kavgaların çok fazla ön plana çıktığı bir bölge. Oysa ki peygamberler diyarı, oysa ki sevginin ön plana çıkması gerektiği bir bölge. O yüzden sevgiyi yaymak adına veya karşılıklı anlaşmak adına yapılabilecek ne varsa yapmak istiyorum" diye konuştu.

Van'daki depremden sonra buraya gittiğini ifade eden Çetinkaya, şunları söyledi:

"Ben depremden hemen 3 gün sonra buraya geldim. Sonrasında yeni yıl vesilesiyle Türkiye Motosiklet Federasyonu bir aktivite düzenledi ve bende katıldım. Birazcık oradaki çocukları mutlu etmek amaçlı bir gece yapıldı. Orada Kenan Sofuoğlu ile Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar ve birçok isimle beraber çocukları birazcık dahi olsa mutlu etmeye çalıştık. Fakat o gecenin benim için ayrı bir özelliği vardı. Çok düşündüm nasıl yardım edebilirim- diye. Ben şuan da burada okul yaptırabilecek bir güçte değilim. Ancak bir bavul eşya toplayıp onu dağıtmanın da ne kadar faydası var ona da emin olamadım. Çünkü kimin ne ihtiyacı var onu tespit etmek çok kolay bir şey değil. O yüzden dedim ki elimden geldiği kadarıyla rast gele bir veya iki aile tanıyayım. En azından sadece maddi değil manevi olarak da çalabilecekleri bir kapılarının olmasını istedim. Bu kadar eğitim aldım. Çok şükür imkanlarım iyiydi. Robert Koleji'nde okudum. Koç ekonomiyi bitirdim. Bunlar tabi çalışmakta var. Birde ailenin imkanlarının iyi olmasıydı. Bunu paylaşabilmek adına ne yapabilirim diye düşündüm. Çadır kentte bir kapıyı çaldım o zaman Aynur isimli hamile bir kadın karşıma çıktı 'Bizde kal' dedi. Eşini yolladık evden, çadırda o gece onunla beraber kaldık. Tabi çocuklarını da tanıma fırsatı buldum. Benim için onlar artık kardeşler. 3 oğlu var, şuan da 3 tane kardeşim var. Elimden geldiğince onlara yardım etmeye çalışıyorum. Böyle şeyleri anlatmayı doğru bulmuyorum. Bir örnek teşkil edecekse de bunu paylaşmayı tercih ettim. Bugüne kadar bununla ilgili hiç konuşmadım. Niye buradasınız- diye soranlara ise yeni yılı geçirmek amacıyla Van'a geldim dedim."

-"Kürtçe özel ders alıyorum"-

Kürtçe konuşabildiğini söyleyen Çetinkaya, "Ancak her şeyi daha iyi anlayıp ve konuşmak için Kürtçe ders alıyorum. Mardinli bir hocam var ondan Kürtçe özel ders alıyorum. Yoğun seyahat temposundan aksatmamaya çalışıyorum. Ancak biraz zaman alacak. Çünkü o kadar kolay bir dil değil." dedi.

Bölgedeki çocuklarla iletişim kurmak istediğini ifade eden Çetinkaya,

"Çocuklar aslında çok saf ve temiz. Onları ne kadar sevgiyle doldurabilirsek, ülkemizin ve hepimizin geleceği o kadar temiz ve güzel olur. Onları ne kadar öfke ile doldurursak, ondan sonrası hepimiz için daha da acıklı olur. O yüzden çocuklara sevgi vermek ve sevgi üzerine kurabilecekleri hayaller oluşturmalarına yardımcı olmak adına ne yapabilirsem yapmak istiyorum." diye konuştu.

Yayıncı: Behçet Güngör - DİYARBAKIR

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title