Tarihle Sanat İç İçe

Bültenler - Haberler | Güncel
Tarihle Sanat İç İçe

Her gün yüzlerce turiste Türk dansını tanıyor.

Sirkeci'de yıllarca çarşı olarak kullanılan tarihi Hocapaşa Hamamı, 5 yıl önceki restorasyonun ardından artık dans gösterilerinin düzenlediği bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Hocapaşa Dans Tiyatrosu, her gün yüzlerce turiste Türk dansını tanıtıyor.

 Fatih Sultan Mehmet'in hocası ve veziri Hoca Sinan Paşa'nın 1470'te yaptırdığı Hocapaşa Hamamı, 2008 yılında restore edildi ve 2010 yılında Turist Rehberleri Birliği'nin (TUREB) "En İyi Otantik Yerel Etkinlik" ödülüne layık görüldü.

Sirkeci Garı'ndan beş dakikalık yürüme mesafesinde olan Hocapaşa Kültür Merkezi'nde her akşam, 800 yıldır Türk kültürünün en önemli miraslarından biri olan Mevlevi Sema gösterisi düzenleniyor. 15 dakikalık Klasik Türk Müziği konserinin ardından izleyiciler 45 dakika boyunca sema gösteriyle huzurun tadını yakalıyor.

5 yılda 250 bin turist

İstanbul'un tarihle sanatı buluşturan en özgün mekânlarından biri olan Hocapaşa Kültür Merkezi'nde haftanın dört günü de Türk dansları gecesi düzenleniyor. 70 dakika süren programda 20 dansçı, özel tasarlanmış 16 farklı kostümle canlı müzik eşliğinde Anadolu kültürünün tüm renklerini sırasıyla sahneliyor.

Dans gösterilerine özellikle Avrupalı ve Ortadoğulu turistler büyük ilgi gösteriyor. Hocapaşa Kültür Merkezi, 5 yıldır dünyanın dört bir yanından İstanbul'u ziyaret eden 250 bin turisti ağırladı.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title