Siyasi Partilerde Bayramlaşma

Siyasi Partilerde Bayramlaşma
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Tüm siyasi partiler aynı şekilde milletin mesajını aldığını hissettirmeli ve göstermeli. Milleti hükümetsiz bırakmamak için tüm siyasi partiler aynı özverili çalışmayı göstermeli diye düşünüyoruz.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Tüm siyasi partiler aynı şekilde milletin mesajını aldığını hissettirmeli ve göstermeli. Milleti hükümetsiz bırakmamak için tüm siyasi partiler aynı özverili çalışmayı göstermeli diye düşünüyoruz. Biz diğer siyasi partilere önerilerde bulunmaktan ziyade kendimizle ilgili yorumları yapıyoruz" dedi.

Ramazan Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arası bayramlaşmalar kapsamında AK Parti'yi, CHP heyetinin ardından, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Ankara Milletvekili Mustafa MİT ile MYK üyesi Ömer Demirel ziyaret etti.

AK Parti'de ise MHP heyetini Genel Başkan Yardımcısı Çalık, Ankara milletvekilleri Murat Alparslan, Jülide Sarıeroğlu, Nevzat Ceylan ve Gençlik Kolları MYK üyesi Zeynep Yıldız karşıladı.

Karakaya, ziyarette, koalisyon çalışmalarının kısa süre içinde sonlanmasını, milletin beklediği şekilde sonuca ermesini beklediklerini söyledi.

Bunun üzerine Çalık, "Milletimizin 7 Haziran'da verdiği mesajı tüm siyasi partilerin almasını gönülden arzu ediyoruz. Ülkemizi, milletimizi hükümetsiz bırakmamak için hepimizin çaba sarf etmesi lazım. İnşallah bayram sonrası görüşmeler devam eder umudundayız" ifadesini kullandı.

"Az önce koalisyon ortakları buradaydı herhalde"

Yeniden söz alan Karakaya, kameramanların "sesinin az geldiği" uyarısı üzerine "Koalisyon konuları açıldı, az önce koalisyon ortakları buradaydı herhalde" dedi.

Karakaya, Türkiye'nin koalisyon sürecinin tamamlanmasını beklediğini ifade etti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, yaptığı görüşmeler sonucunda CHP ile koalisyon konusunda daha ileri aşamada olduklarını açıkladığını ifade eden Karakaya, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın Çözüm Süreci açıklamalarının da bir işaret olduğunu söyledi.

Karakaya, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklaması Dolmabahçe mutabakatını tanımadığı yönünde ama bunların hepsini birleştirdiğimizde CHP ile eğer HDP sürecin içerisinde olmaz ise bir koalisyon yapılacağa benziyor. Bu bizim, MHP'nin 7 Haziran akşamı çizdiğimiz çerçeveye de uygun bir durum. Açılım sürecinin bir şekilde sonlanması gerekiyor. Biz açılım sürecini çözülme süreci olarak ifade ettik ve onun karşısında olduk. O görüşümüzde herhangi bir değişiklik söz konusu değil" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin önündeki acil konulara bakıldığında "çözülme süreci" olarak ifade ettikleri sürecin masada olduğunun görüldüğünü dile getiren Karakaya, şöyle devam etti:

"Çıkan tabloyu MHP olarak bu şekilde okuduk. Yani öncelikle açılım projesinin sahipleri ve destekçileri, sempatizanlarının bir araya gelerek, bunun ne olduğunu bir koalisyon oluşturarak hem millete açıklamaları gerektiğini hem de 'barış olacak, akan kanlar dinecek, gözyaşları akmayacak' olarak sonuçları ifade edilen ama sürecin nasıl gideceği, araçlarının ne olacağı, ne olursa barış olacak, ne olursa anaların gözyaşı akmayacak, bunların da Türk milleti tarafından bilinmesi gerekiyor. Böyle bir imkanı sağlamış olacak."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçimin ardından yaptığı açıklamaları hatırlatan Karakaya, Davutoğlu'nun da Bahçeli'nin aynı noktada durduğunu söylediğini belirtti.

"AK Parti'nin bir disiplini var"

Öznur Çalık ise 7 Haziran seçiminden sonra milletin mesajını aldıklarını ifade ederek, "Tüm siyasi partiler aynı şekilde milletin mesajını aldığını hissettirmeli ve göstermeli. Milleti hükümetsiz bırakmamak için tüm siyasi partiler aynı özverili çalışmayı göstermeli diye düşünüyoruz. Biz diğer siyasi partilere önerilerde bulunmaktan ziyade kendimizle ilgili yorumları yapıyoruz" dedi.

Tüm siyasi partilerin kendi tavırlarını belirlemesi ve ona göre yorum yapması gerektiğini vurgulayan Çalık, şöyle devam etti:

"Biz herhangi bir siyasi partiye, 'siz şöyle hareket edin, şununla hükümet kurun' ya da 'siz başbakan olun' cümlelerini kullanmadık. AK Parti'nin bir disiplini var ve bu disiplin çerçevesinde de milleti hükümetsiz bırakmamak için 12 yıllık iktidar deneyimimizi bundan sonra da millet bize iktidar olun cümlesini söyledi, birinci parti olarak iktidarın büyük ortağı olun mesajını aldık ve buna binaen koalisyon çalışmalarına başladık. Bir hafta içerisinde yapılan görüşmeler nezaket çerçevesinde yapıldı ve bu çerçevede tüm siyasi partilere aynı mesafedeyiz, MHP'ye de CHP'ye de HDP'ye de."

Çalık, koalisyon görüşmelerinin bayram sonrasında CHP ve diğer partilerle süreceğini belirterek, şunları kaydetti:  

"Biz 780 bin kilometrekaresiyle 81 ilde var olan bir siyasi parti ve mensubu olarak, milli birlik ve kardeşliğin ilkeli şekilde ve tamamen terörün bitirilerek, silahların devre dışına çıkarılarak, silahın demokrasiyle yan yana duramayacağını aleni şekilde ifade ederek sözlerimizi sürdürdük, bu vesileyle bayram ola o bayram bu bayram ola kardeşlik baki ola diyorum."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title