Sakaryalı Mucit, Lahmacun Makinesi Yapıyor

Sakaryalı Mucit, Lahmacun Makinesi Yapıyor

Sakaryalı Yüksek Makina Mühendisi İsmail Kaşçı, Almanya'daki Bir Türk İşadamı İçin Lahmacun Makinesi Yapıyor.

Sakaryalı Mucit, Lahmacun Makinesi Yapıyor

Sakaryalı Yüksek Makina Mühendisi İsmail Kaşçı, Almanya'daki bir Türk işadamı için lahmacun makinesi yapıyor.

1980 yılından bu yana, kendisine ait "Barışsan" ve "Misan" isimli şirketlerinde, endüstriyel tesisler yapan ve ilk yerli traktöre de imza atan İsmail Kaşçı, lahmacun makinesi yapmak için kolları sıvadı. Bugüne kadar, ilk yerli traktör olan Başak'ın dışında, 6 yem, 1 un ve 5 bisküvi fabrikası yapıp teslim ettiğini söyleyen Kaşçı, "Benim felsefem zor işleri yapmak. İTÜ Makine Fakültesi öğrencisiyken Üzeyir Garih'in yanında iş hayatına başladım fakat işler bana basit gelince ayrıldım. Daha sonra hocama ait Renault fabrikasında çalışma teklifini, memur olmak istemediğim için kabul etmedim. Son olarak Zirai Donatım Kurumu'nda görev yaptım ve ilk yerli traktör Başak'ı imal ettim. Ankara'ya tayinim çıkınca istifa ettim" dedi.

Kazakistan, Romanya ve Moldova'da bisküvi fabrikaları kurduğunu, tuz, nişasta fabrikaları, Çayırova'daki Arçelik'in yanına anahtar teslim Knorr çorba fabrikasını yaptığını kaydeden Kaşçı, "Türkiye'de ilk olarak toz ürünlere vakumlu ambalaj makinesi ve dünyada sadece iki firmanın yapabildiği tam otomatik tereyağı paketleme makinesi imal ettik. Şimdi de Almanya'da lahmacun üretip dağıtımını yapan Süleyman Erze adlı Türk işadamı için lahmacun makinesi yapıyoruz" diye konuştu.

Lahmacun makinesinin işleyişi hakkında bilgi veren Kaşçı, "Makineye hamur girecek, lahmacun olarak çıkacak. Hamuru yufka haline getirilip, kalıpta yuvarlak olarak kesilecek. Makine malzemesini koyacak, yayacak sonra fırına sokacak. Piştikten sonra soğutacak ve paketlemeye gidecek. İstenirse lahmacun dondurucuda saklanmak üzere yarı pişmiş olarak da yapılabilecek. Saatte 5-7 bin lahmacun üretecek makineyi 2.5 ayda bitirmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

İsmail Kaşçı'nın oğlu Barış Kaşçı ise, şirketlerin genel müdürlüğünü yürütüyor. İTÜ Elektronik Mühendisliği son sınıfta okurken trafik kazası geçirerek felç olan Barış'ı, İsrail'de tedavi ettirdiklerini söyleyen İsmail Kaşçı, "Oğlum orada bir süre tedavi gördü. Şimdi tekerlekli sandalyeyle de olsa Genel Müdür olarak şirketleri yönetiyor. Oğlum 6 dil biliyor" dedi.

(İÇ-AK-ÖZ-ÖZ-Y)